Domácnost

6 tipů, jak šikovně na přeplněné skříně

přeplněná skříň
Máte doma přeplněné skříně, ale je vám líto zbavit se některých svých (dříve) oblíbených kousků? Dají se přece ještě nosit, že ... Nebo vyhodit nevhodné dárky, kterými se Ježíšek v posledních několika letech minul s vaším vkusem či velikostí? To je přece fakt škoda vyhazovat nové oblečení ... Máme pro vás několik tipů, jak si udělat průvan v šatníku a ulehčit nejen sobě, ale také planetě a zároveň pomoci.

Jaro, ideální čas na úklid

Pomalu přichází jaro, čas, který řada z nás využívá k velkému jarnímu úklidu. Povánoční euforie z těch všech skvělých věcí, které jste našli pod stromečkem a které zaručeně budete používat a nosit, je pryč, a začíná převládat potřeba udělat si doma pořádek, zbavit se všeho, co už nepoužíváme a nepotřebujeme, a začít jaro svěže a nanovo. K tomu nezpochybnitelně patří velká inventura.

Kde začít …

První krok je projít všechny skříně a šuplíky a upřímně si odpovědět na otázku, zda a jak často jejich obsah skutečně používáme a zda ho vůbec potřebujeme. Může to být oblečení, boty, ložní prádlo, deky, spací pytle, polštářky či například dětské hračky. Kolik nenošených triček, kalhot a sukní se schovává u vás v šatníku? A kolik stohů dětského oblečení, z nichž už ratolesti vyrostly?

To vše se nám doma hromadí a čeká, až jednou zhubneme, přibereme, budeme mít jinou práci s jiným dress codem, začneme chodit na koncerty nebo kempovat nebo se budeme někdy možná stěhovat  … znáte to, Co kdyby se mi to ještě někdy hodilo.

Nejvyšší čas všechno probrat a to nepotřebné vyřadit a …

charita staré oblečení

Jarní úklid v šatníku může být prospěšný nejen vám

Neochota vyhodit něco, co se dá ještě nosit nebo použít, a nepodporovat tak plýtvání je zcela přirozená překážka toho efektivně se věcí zbavit. Co tedy s nimi, aby neskončily v popelnici a na skládce?

1 prodat

Můžete se pokusit nepotřebné věci prodat. V době internetu není nic snazšího, online (i offline pochopitelně) bazarů je spousta (například bazos.cz, sbazar.cz, Marketplace) a uspějete hlavně u nových či plně funkčních věcí. Prodat se dají knihy, elektronika, kuchyňské vybavení i nábytek. S čím naopak spíš narazíte, je oblečení.

2 směnit

O SWAP akcích jsem psali nedávno. Princip je jednoduchý; vezmete na swap akci věci, které již nevyužíváte, aby si je lidé, kterým se naopak mohou hodit, mohli vzít. Vy si na oplátku můžete zase odnést něco z nepotřebných věcí, které přinesli ostatní.

3 poslat dál

Křiklavým svetříkem se třpytkami u vás Ježíšek možná šlápl hodně vedle, ale někdo z vašich kamarádů či známých by za něj třeba byl upřímně rád. Jestli jo, máte už teď vyřešený dárek k svátku, narozeninám nebo třeba na příští Vánoce.

vánoční svetr a dárek

4 za odvoz

Nenapadá vás nikdo, koho by vámi vyřazené věci potěšily a přišly by mu vhod? Nevadí. Snad každá věc se dá ještě použít a možná právě teď někdo přesně něco z těch vašich adeptů na popelnici hledá. Stránky jako vsezaodvoz.cz nebo nevyhazujto.cz tyhle lidi propojují. Udat se na nich dá i snad jakákoliv bizarnost.

5 darovat na charitu

Jestli se něco špatně udává na bazaru, pak je to často oblečení. Za to vám ale řada organizací bude upřímně vděčná. Proč tedy málo nošené boty, bundy, kabáty, košile, trička, legíny, kabelky nebo batohy nevhodit do kontejneru na textil a další materiál? Okolo některého z nich určitě chodíte. Hodí se do něj jen použitelné věci bez nutnosti oprav, v samostatném igelitovém obalu. Můžete tím pomoci třeba Fondu ohrožených dětí.

6 recyklovat

Pokud ani jedna z výše uvedených možností z nějakého důvodu neklapla, můžete věci sami recyklovat. Ze starého svetru můžete vyrobit třeba penál nebo chňapky, prázdné nádobky od svíček použít jako skleničky a ze starých CD si vyrobit třeba náušnice. Vyhodit nepotřebné věci do popelnic na tříděný odpad je až ta poslední možnost. Na klasickou popelnici by dojít nemělo už vůbec.

  

Podpořte Fond ohrožených dětí

Když bude sběrový kontejner, do kterého darujete nepotřebné věci ze svého šatníku, označený velkým logem Klokánka, budete vědět, že pomáháte přímo Fondu ohrožených dětí (FOD). Ten poskytuje nezbytnou péči dětem až do osmnácti let, můžete tak do KlokTex kontejnerů odevzdávat i velké oblečení. Projekt KlokTex.cz je za rok 2019 největším finančním sponzorem FOD, to nejlepší z odevzdaného materiálu míří do zařízení Klokánek na patnácti místech v republice.

Protřiďte šatník a vyhrajte smartphone

Co patří do KlokTex kontejnerů?

  • oblečení
  • bytový textil (ručníky, ložní prádlo, utěrky atd.)
  • boty
  • kabelky, tašky, batohy
  • hračky

Do KlokTex kontejnerů můžete odevzdávat vše, co je ještě nositelné a použitelné bez nutnosti oprav, čisté a v samostatném igelitovém obalu.

Do 20. března 2020 navíc běží na facebookových stránkách KlokTex soutěž o telefon Realme 5 se 128 GB paměti.

zdroj: emagazine.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu