Společnost

7 tipů pro udržitelnou svatbu. Jaké vybrat šaty, místo nebo prsteny?

Udržitelná svatba
Svatba je začátkem a symbolem nové budoucnosti. Tak proč by nemohla být začátkem nového přístupu k ekologii a udržitelnosti. „Zelená svatba“ rozhodně nemusí dát tolik práce. Naopak. Je jednoduchá, v přírodě a v souladu s ní. Jak na to?

1. Místo pro svatbu

Jeden z nejlepších způsobů, jak připravit udržitelnou svatbu, je vybrat si svatební místo venku. Příroda působí sama o sobě dokonalým dojmem, takže není potřeba ani výrazně zdobit.

Vhodná místa:

  • louka,
  • zahrada,
  • les,
  • farma,
  • vinice,
  • kemp,
  • stodola,
  • farma nebo statek,
  • mlýn

Skvělá slavnost se dá uspořádat bez problémů na zahradě, třeba u někoho blízkého. Zvažte, co vám nabízí vaše okolí, ať nemusí řešit složitě dopravu a zároveň snížíte také emise paliva. Vybavení na hostinu si půjčte. Dnes už existuje mnoho různých služeb, kde seženete do pronájmů všechno potřebné.

2. Květiny a výzdoba

Méně znamená někdy více. Nepotřebujete mít na svatbě obrovské vázy zaplněné květinami, které k vám navíc doputovaly někde z druhého konce světa. Natrhat je můžete třeba na zahrádce, v lese a na louce, vždy pochopitelně s povolením majitele. Využijte suché větvičky, bobule, trávy, šišky, kamínky či písek.

Výzdobu naaranžujte do starých lahví, hliněných květináčů, zavařovaček apod. Hromada krásné inspirace je k dispozici na Pinterestu. A nezapomeňte požádat i své svatebčany, aby vám nedávali žádné květiny z běžných květinářství.

3. Svatební oznámení a další tiskoviny

Každý rok se pokácí miliony stromů, aby se z nich vyrobily nejrůznější produkty a proces výroby těchto položek má velký podíl na znečišťování životního prostředí. Ano, některé věci jsou nezbytné, ale bez jiných se docela dobře obejdeme. Dnešní doba poskytuje nejrůznější vymoženosti. Elektronická pošta, webové stránky, video pozvánka. Obvykle to nic nestojí, když si vše uděláte sami a nemusíte čerpat přírodní zdroje. Pokud trváte na tištěné verzi, dejte přednost přírodním nebo recyklovaným materiálům.

4. Jídlo a pití

Věřte, že nepotřebujete kaviár nebo spoustu exotických pochutin. Mnohem lepší jsou sezónní a lokální potraviny. Víte, co jíte. Zároveň podpoříte naše farmáře. Nekupujte hromady balených vod. Kohoutková bohatě stačí. K tomu místní mošty, vína, domácí limonády apod. Nezapomeňte, že cokoliv, co koupíte u nás, také nemuselo jezdit přes půl světa. Vynechte jednorázové nádobí, raději si ho půjčte. Výslužku zabalte do látkových pytlíčku nebo poproste svatebčany, aby si donesli vlastní krabičku. Víno, limonády a pivo se dá koupit v sudu, který pak jednoduše vrátíte.

5. Svatební šaty

Svatební šaty jsou pro každou nevěstu tím nejdůležitějším. Protože je však, s trochou štěstí, obléknete pouze jednou, příliš se nevyplatí kupovat nové nebo si je nechat šít. Pokud na tom trváte, vyberte takové, které můžete nosit i normálně nebo dejte přednost výrobě z recyklovaných materiálů. Již není problém narazit na návrhářky, které používají přírodní a certifikované materiály, české produkty a zapojují i prvky upcyclingu.

Další možnou variantou jsou šaty po vaší mamince, které třeba necháte upravit trochu více ke svému stylu. Ani půjčovna není špatnou volbou. Vyhněte se ovšem těm, které k nám putují tisíce kilometrů přes celý svět a při jejich výrobě obvykle nejsou dodržené férové pracovní podmínky.

Ani ženich nepotřebuje úplně nové kvádro, pokud ho nenosí pravidelně. Využijte to, co máte doma, nebo zkuste půjčovny či second hand.

6. Svatební dary

Když chcete eko a udržitelnou svatbu, požádejte hosty o dary, které se s touto myšlenkou slučují. Co třeba nějaké domácí potraviny, balíčky s marmeládou, pečeným čajem, fair trade kávou apod. Další možností jsou charitativní dary. Poproste své hosty, ať raději darují peníze na nějakou smysluplnou věc a vyberte několik svých oblíbených.

7. Svatební prsteny

Výroba nových šperků potřebuje spoustu tun těžebního odpadu a energie. Co zbytečně nekupovat nové snubní prsteny? Zeptejte se rodičů a prarodičů, zda nemají nějaké starší šperky, které by vám mohli věnovat. Z nich si můžete nechat vyrobit ty své.

Tip: Dnes se vyrábí i šperky z recyklovaných materiálů.

Zdroj: onefabday.com | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu