Aktuality Společnost

Amsterdam chce zcela zakázat přístup znečišťujícím autům do roku 2030

Zástupci nizozemské metropole nedávno oznámili, že se chystají zakázat všechna vozidla s benzinovým nebo naftovým pohonem. Jejich náhradou mají být především vozidla elektrická, a k celé změně má dojít již do roku 2030. Plán je odpovědí na špatný stav ovzduší ve městě, který ohrožuje zdraví občanů a za může za něj hustota dopravy.

Tichý zabiják

V současnosti překračuje množství toxických látek v amsterdamském vzduchu standardy určené Evropskou unií. V roce 2018 se nizozemská rada pro zdravotnictví rozhodla tlačit na vládu, aby tento problém začala řešit. Mezi hlavní původce škodlivých vlivů na zdraví Holanďanů patří oxid dusíku a kouřové částice, především v Amsterdamu a dalším velkém městě, Rotterdamu.

„Znečištění ovzduší je tichý zabiják a jedno z největších zdravotních rizik v Amsterdamu” říká Sharon Dijksma, amsterdamská radní pro dopravu. Podle ní ztrácí obyvatelé města přibližně jeden rok života kvůli znečištěnému vzduch.

Náprava krok za krokem

Nizozemská vláda se proto rozhodla nahradit všechna znečišťující vozidla, od aut, přes autobusy, lodě až k motocyklům těmi, které jezdí na elektrický nebo vodíkový pohon. Plán se začne uskutečňovat ve fázích v následujících deseti letech.

  • Do roku 2020 chtějí, aby zmizela z ulic všechna auta vyrobená před rokem 2005.
  • Do roku 2022 budou zakázány znečišťující autobusy a taxi služby.
  • Do roku 2025 budou zakázány ekologicky nešetrné lodě a motocykly. Město che také rozšířit počet dobíjecích stanic pro elektrovozidla. Ideálně by mělo množství stanic narůst na 23 000.

A co rodiny?

Přestože mnoho ekologických aktivistů tento krok vítá, některé skupiny se obávají negativního vlivu na sociálně slabší rodiny, která si nemohou elektrické vozy dovolit. Nejhlasitěji vyjadřuje odpor asociace Rai, lobbystická skupina automobilového průmyslu. Zástupci Rai se obávají, že zákaz neekologických vozidel zcela odřízne rodiny s nízkými příjmy od města. Zastánci plánu však tvrdí, že elektrovozy se stávají čím dál tím více dostupnými a jejich cena výrazně klesne v nejbližších letech. Vláda plánuje využít také zvýhodněných parkovacích povolení pro ekologicky šetrná auta a dalších způsobů, jak používání elektrických vozů jejich majitelům zpříjemnit.

zdroj: inhabitat.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu