Aktuality Cestování Příroda

Antarktida – smutné prvenství

Antarktida tučňáci
Minulý čtvrtek, 6. února 2020, dosáhla teplota na Antarktidě nového historického maxima. Rtuť teploměru vyšplhala v argentinské výzkumné stanici Esperanza na neuvěřitelných 18,3 °C.

Příčina: globální oteplování

Naměřená rekordní teplota má přímou souvislost s probíhajícím globálním oteplováním, ke kterému dochází v důsledku nárůstu koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Ty se do ní dostávají převážně díky spalování fosilních paliv, masivní deforestaci a intenzivnímu chovu hospodářských zvířat.Teplota se na Esperanze pravidelně měří od roku 1961. Předchozí naměřená rekordní hodnota byla z 24. března 2015, kdy teploměr ukázal 17,5 °C.

Nejrychleji se oteplující region

Antarktida patří mezi nejrychleji se oteplující regiony světa. Za posledních 50 let se tamní teplota zvedla o bezmála 3°C a její neustálý nárůst s sebou nese závažné důsledky. Jedním z nich je vzestup hladiny oceánů. Podle Světové meteorologické organizace obsahuje antarktický ledový pokryv tolik vody, že by při jeho úplném roztátí došlo k vzestupu hladiny světových moří a oceánů o téměř 60 metrů.

Rostoucí hladina oceánů

Nedávná studie odhalila, že teplý oceán přispívá k tání ohromného ledovce Thwaites v západní části Antarktidy. Tomuto ledovci se také přezdívá Doomsday (Soudný den), protože v důsledku jeho kolapsu by se hladina světových oceánů zvedla natolik, že by byla zaplavena velká pobřežní města po celém světě (včetně Londýna nebo New Yorku). Nedávno objevili vědci v Thwaitesu ohromnou podvodní trhlinu.

zdroj: youmatter.world | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu