Společnost

Bezpečný sex – pro vás i pro přírodu

žena drží kondom

Napadlo vás někdy zamyslet se při výběru antikoncepce nad její ekologickou stopou? Ne? V následujícím článku vám ukážeme, proč byste tuhle úvahu neměli vynechat a jak a proč vůbec nevhodně zvolená antikoncepce devastuje přírodu. A samozřejmě poradíme, jak si užívat sexu a nemuset se přitom strachovat o svoji ekologickou stopu.

Hormonální antikoncepce, bezstarostný sex

Pilulky se řadí mezi nejoblíbenější antikoncepční metody, patří totiž, co se týče zabránění početí, k nejspolehlivějším. Ženy jásají, příroda ovšem pláče. Estrogen, který je součástí pilulek, se dostává močí žen, které hormonální antikoncepci užívají, volně do životního prostředí. Neporadí si s ním bohužel ani v čističce odpadních vod, naopak nedokonalým rozložením hormonů a pilulek vznikají látky, které mají na ryby ještě silnější účinek.  A v přírodě ovlivňují reprodukční schopnosti vodních tvorů a obojživelníků.

Rybí samci s jikrami

Dramatický dopad mají především na ryby. Ukázalo se totiž, že se samci ryb působením estrogenů obsažených ve vodě mění na samice nebo hermafrodity (mají obě pohlaví a jsou neplodní). Nejde ale jen o ryby. Endokrinní disruptory (látky, např. hormony, které mají negativní vliv na žlázy s vnitřní sekrecí) se dostávají i do pitné vody a ovlivňují plodnost mužů, kteří takto znečištěnou vodu pijí.

V roce 2004 publikovali vědci závěry studie obsahu hormonů v řece Seině v Paříži a podle nich je hormonální antikoncepce zodpovědná za 35 – 50 % veškerého estrogenu obsaženého v Seině. O problematice hormonální antikoncepce a jejích dopadech na přírodu pojednává krátký dokumentární film režisérky Terezy Tara Hormonální akvárium.

Environmentální hodnocení hormonální antikoncepce: 🙁 🙁

Jistota kondomu

Kondomy zaujímají na stupnici oblíbenosti třetí příčku. Jejich nespornou výhodou je nejen vysoká spolehlivost, ale také, na rozdíl od ostatních metod, brání přenosu sexuálně přenosných onemocnění. Vyrábí se většinou z přírodního latexu (a několika chemickými příměsmi), a tak jsou biologicky rozložitelné. Existují ale i polyuretanové kondomy, které se, jako jiné plasty, rozkládají desítky let.

Hlavně nesplachovat!

Co s použitým kondomem? Pravidlo číslo jedna zní: Nesplachovat. Jednak vám může ucpat odpad a hlavně se rozloží mnohem pomaleji, protože v kanalizaci příznivé podmínky pro rozklad nevládnou. Nejlépe je odložit kondomy do směsného odpadu, aby se v klidu mohly rozložit na skládce.

Environmentální hodnocení kondomu: latexové kondomy 😐, polyuretanové 🙁  

Spolehlivá antikoncepce šetrná k přírodě

Antikoncepční metody jako přerušovaná soulož nebo abstinence v období plodných dní jsou sice z pohledu životního prostředí bezproblémové, co se týče rizika nechtěného otěhotnění ale značně nespolehlivé. Existuje ale spolehlivá a environmentálně neškodná antikoncepce? Ano. Jednou z nejlepších možností je nitroděložní tělísko. Riziko selhání je jen okolo 0,3 %, neuvolňuje žádné estrogeny a přitom vydrží 5-12 let, takže nevzniká ani problém s odpadem. Nitroděložní tělísko je tedy absolutním vítězem.

Environmentální hodnocení nitroděložního tělíska: 🙂🙂🙂

zdroj: youmatter.world | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu