Aktuality Cestování

Blíží se doba dovolených. Tu svoji si můžete užít, aniž byste za sebou zanechali velkou ekologickou stopu

Žijete ohleduplně k životnímu prostředí, jenže se chystáte na dovolenou, která často hrozí tím, že si díky ní zruinujeme naši ekologickou stopu. Pokud si chcete cestování užít, ale zároveň si vůči přírodě nevytvořit dluh, pak pro vás máme několik tipů.

Zapomeňte na letadlo

Vyberte si pro svoji dovolenou takovou destinaci, kam se dá dojet veřejnou dopravou. Na delší cesty je ideální vlak, který skýtá možnost pohodlného nočního cestování v lehátkových a lůžkových vozech, a tak se snadno a pohodlně dostanete i do vzdálenějších destinací. Pokud nelpíte na pohodlí a raději ušetříte peníze, pak si můžete vybrat z celé řady destinací, do kterých se dostanete s veřejnými autobusovými dopravci. Můžete takhle objet nejen celou Evropu. Vlakem či autobusem se překvapivě snadno dostanete i za její hranice.

Na dovolené bez auta?

Ležet na dovolené jen na pláži je pro mnoho z nás nuda, a tak rádi vyrážíme na výlety do okolí. Zkuste to letos jinak a místo auta si na místě půjčte třeba kolo nebo vyrazte za poznáním místní veřejnou dopravou. Ulevíte tak nejen přírodě, ale také objevíte spoustu zajímavých míst, na která byste autem narazit nemohli. Zároveň se seznámíte s místními lidmi a mnohem více se dozvíte o místních lidech i o tom, jak a kde žijí.

Žádné jednorázovky

Každé kilo v batohu nebo kufru se počítá, a tak se všichni přirozeně snažíme omezit množství i velikost věcí, které si s sebou na dovolenou vezeme. V zavazadlech tak často končí malé plastové nádobky s kosmetikou na jedno použití, jednorázové hygienické pomůcky (menstruační pomůcky, odličovací tampónky, dětské pleny) nebo vlhčené ubrousky. Některé věci, jako jsou třeba opalovací krém nebo žabky, se dokonce rozhodneme pořídit si až na místě a pak je tam při odjezdu zase nechat. Platí to především o kosmetice a hygienických pomůckách. Tím vším vzniká veliké množství zbytečného odpadu. Co s tím?

Kosmetika

Pořiďte si malé nádobky na kosmetiku, jejichž obsah vám vydrží po dobu dovolené, a před odjezdem si je doma naplňte vším, co budete nutně potřebovat, jako například šampon nebo opalovací krém. Velkou výhodou také je, že si s sebou vezete výrobky, na které jste zvyklí. Nádobky ale nevyhazujte, vezměte si je z dovolené zpátky domů a schovejte je na další cestu.

Místo vlhčených ubrousků mějte vždy po ruce vlhký kapesník nebo dětskou čtvercovou plenu, vozit ji můžete například ve vodě nepropustných, ale prodyšných látkových sáčcích. Pro dobu menstruace zvolte ekologické hygienické pomůcky,jako je například menstruační kalíšek, který ani nezabere v kufru téměř žádné místo. Zjistěte si, zda ve vámi zvoleném ubytovacím zařízení nabízejí možnost praní prádla. Pokud musíte volit jednorázové hygienické pomůcky, vyberte si jejich ekologickou variantu.

Láhev na vodu je základ

Bez lahve vody se neobejde žádný výlet na pláž ani za památkami. Hodně turistů si kupuje denně vodu v plastových láhvích, čímž vytváří haldy plastového odpadu. Vezměte si s sebou místo toho láhev na vodu na opakované použití, naplnit si ji můžete téměř všude. Kromě láhve si určitě přibalte i pár látkových tašek; budou se vám hodit, až vyrazíte nakupovat například na místní trh nebo se vydáte za suvenýry.

Bedekr z druhé ruky

Jste stará škola a vyrazit do nové destinace bez bedekru v papírové podobě je pro vás nepředstavitelné? Pořiďte si průvodce z druhé ruky v antikvariátu. Až se z dovolené vrátíte, můžete ho sami nabídnout zase dál.

V hotelu jako doma

Při výběru ubytování zohledněte také ekologické hledisko. Ve velké většině destinací již narazíte na eco-friendly hotely, hostely i kempy. Jejich výhodou je, že se v nich na šetrnost k životnímu prostředí myslí úplně ve všem, včetně oblastí, které jinak neovlivníte – například využívání energie z obnovitelných zdrojů. I v běžném hotelu se ale můžete chovat ekologicky. Neberte si čisté ručníky každý den, omezte používání klimatizace a nepoužívejte jednorázové výrobky, které hotely běžně nabízejí, jako jsou mýdélka, šampony, plastové příbory, kelímky nebo lahvičky z minibaru.

fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu