Aktuality Cestování

Cestování nemusí být důvod k tomu slevit ze svých environmentálních návyků

Znáte to. Během roku se všemožně snažíte třídit, neplýtvat, omezovat jednorázové plasty, ale jak přijde čas dovolené, ochrana přírody jde v zájmu pohodlí při cestování často stranou. Máme pro vás několik tipů jak ani na dovolené nezanevřít na životní prostředí.

1 Doprava

Celý rok děláte, co můžete, abyste snížili svoje emise, ale i sebevětší snahu můžete snadno shodit jedním letem, především pokud jde o nepříliš vzdálenou destinaci. Pokud to jde, volte raději cestu po souši. Do většiny evropských destinací se snadno dostanete vlakem nebo autobusem. A nemusíte se nutně bát nepohodlí; takové cestování nočními lehátkovými a lůžkovými vlaky k němu má hodně daleko.

S ohledem na životní prostředí lze cestovat i v cílové destinaci – vyrazte pěšky, půjčte si kolo, nebo objevte kouzlo tamní veřejné dopravy.

2 Bez láhve ani krok

Ani na dovolené není důvod si kupovat nápoje v jednorázových plastových lahvích. Ušetříte nejen přírodu ale také spoustu peněz, protože si budete chtít koupit kdekoliv v turistické oblasti vodu v láhvi, můžete si být jistí, že za ni zaplatíte mnohonásobek její skutečné ceny. Někteří dopravci nabízejí svým cestujícím zdarma vodu v malých plastových lahvích. Přijmout ji není povinnost ani nutnost. Máte přece s sebou svoji vodu.

I na sebekratší výlet si tak nezapomeňte přibalit svoji láhev na vodu nebo termosku. Snadno si ji naplníte v hotelu, v restauraci nebo třeba na nádraží. Pokud se neobejdete bez kávy či jiného nápoje s sebou, přibalte i svůj kelímek na opakované použití.

3 Látkovka do každé situace

Ať jde o nákup suvenýrů nebo ovoce či zeleniny na místním trhu, není ani na cestách důvod vracet se k jednorázovým igelitovým sáčkům a taškám. Až budete balit, nezapomeňte si tak přibalit pár látkových tašek. Můžete je ostatně využívat nejen na nákupy, ale taky v nich například nosit věci na pláž nebo si v nich uložit zavazadle spodní prádlo či ponožky.

4 A co kosmetika?

Potřeba mít co nejlehčí a nejmenší zavazadlo může svádět k tomu sáhnout po malých baleních kosmetiky. Taková malá lahvička šamponu nebo minideodorant zkrátka zaberou méně místa a příliš nepřidají na váze. Využijte ale malé nádobky, které máte doma a do kterých si odeberete potřebné množství. Můžete je využívat opakovaně a příroda nebude zbytečně trpět. Nepodléhejte pokušení kosmetiku nakoupit na místě a tu nespotřebovanou tam pak zanechat.

5 Ubrousky

Zcela bez problémů se obejdete i bez jednorázových hygienických ubrousků apod. Stačí mít vždy po ruce vlhký kapesník nebo, pokud máte děti, třeba látkovou čtvercovou plenu. Uloženou ji můžete mít v sáčku nebo krabičce a až bude příležitost, tak ji promáchnete a můžete používat dál.

6 Nechte zbytečnosti doma

Vezměte si s sebou jen to opravdu nejnutnější. Každé kilo navíc představuje emise navíc. Platí to dvojnásob, pokud cestujete letadlem.

7 Lokální pivo i potraviny

Převážení potravin po světě je velkým a mnohdy zbytečným zdrojem emisí. Na dovolené stejně jako doma si proto vybírejte lokální pokrmy a potraviny. Platí to i pro pivo či víno – ochutnejte to lokální a netrvejte na tom, které cestovalo přes půl světa. Jsou v nabídce v bio kvalitě? Ještě lépe.

8 V ho(s)telu jako doma

Měníte si doma ručník či povlečení každý den? Že ne? Není důvod dělat to ani na dovolené, i když hotely tuhle možnost nabízejí. S klidným svědomím nemusíte využít ani jednorázovou kosmetiku či kelímky, které jsou pro vás nachystané v hotelovém pokoji.

9 Méně je někdy více

Cestujte sami nebo v malé skupince. Velké organizované skupiny často představují pro životní prostředí zbytečně velkou zátěž. Při výběru cestovní kanceláře, hotelu, kempu, restaurace či dopravce zohledňujte jejich environmentální přístup a upřednostňujte ty, kteří fungují s ohledem na životní prostředí a snaží se své negativní dopady na něj minimalizovat.

10 Z cesty nesejdeš

Pokud se vydáváte do přírody, respektujte pravidla, která v dané lokalitě platí. Držte se vyznačených cest a stezek, abyste neponičili okolní přírodu a vzácnou vegetaci či nerušili například hnízdící ptáky apod. Tohle platí především v národních parcích a rezervacích.

Šťastnou cestu!

foto: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu