Domácí elektrárna
Větrné elektrárny určené pro domácí využití jsou pochopitelně tomuto účelu přizpůsobeny. Jejich maximální výkon je do 2,5 kW a maximální průměr rotoru do 3 metrů. Stejně jako u solárních panelů i u větrných elektráren zakoupíte všechny potřebné komponenty společně a elektrárnu si buď sestavíte sami, nebo můžete požádat o pomoc specializovanou firmu, která vám také pomůže s vytipováním vhodného místa, kam ji umístit. Na větrné turbíny do výšky 10 metrů není potřeba licence, a tak není jejich umístění v obydlených oblastech nijak právně komplikované. Samozřejmostí je také minimální hlučnost.
Větrná mapa
Výběr místa, kde bude elektrárna stát, je opravdu důležitý. I když bydlíte v lokalitě, kde hodně fouká, může se stát, že elektrárna nebude dosahovat optimálního výkonu. Jednou z hlavních překážek volného proudění vzduchu bývají okolní budovy, vzrostlé stromy nebo cokoliv jiného, co stojí větru v cestě. Nejvhodnější je umístit elektrárnu na volné prostranství, případně také na střechu domu. Před samotným rozhodnutím o umístění turbíny je nutné změřit rychlost větru na vytipovaném pozemku, pomoci vám může i větrná mapa, kterou sestavil Ústav fyziky atmosféry Akademie věd. Obvykle je dostatečná rychlost větru okolo 3 až 4 m/s.
Výkon
Průměrná domácí větrná elektrárna bez potíží pokryje spotřebu elektřiny běžné domácnosti, ve vhodné lokalitě je možné dokonce hospodařit s přebytky. Podle lokality a typu větrné turbíny se také stanovuje návratnost prvotní investice, která se pohybuje v rozmezí tří až deseti let. Potenciál větru je větší než u slunce, protože vítr fouká v jakoukoliv denní dobu i roční období. Ideální je ale pochopitelně využít kombinaci několika energetických zdrojů.
zdroj: nazeleno, epet, eon |fotografie: pexels.com
Přidat komentář