Bydlení Technologie

Chcete si sami doma vyrábět elektřinu? Solární panely nejsou jedinou volbou, na vzestupu jsou domácí větrné elektrárny

Vidět solární panely na střeše už nejspíš nikoho nepřekvapí. Vyrobit si doma elektřinu ze slunce se stalo poměrně vyhledávaným způsobem jak snížit svoje náklady za energie a také zvýšit svoji energetickou soběstačnost. Nejde ale o jediný způsob jak toho dosáhnout. Stejnou službu nám může udělat i domácí větrná elektrárna. Pokud u vás často fouká, může to být pro vás vhodné řešení.

Domácí elektrárna

Větrné elektrárny určené pro domácí využití jsou pochopitelně tomuto účelu přizpůsobeny. Jejich maximální výkon je do 2,5 kW a maximální průměr rotoru do 3 metrů. Stejně jako u solárních panelů i u větrných elektráren zakoupíte všechny potřebné komponenty společně a elektrárnu si buď sestavíte sami, nebo můžete požádat o pomoc specializovanou firmu, která vám také pomůže s vytipováním vhodného místa, kam ji umístit. Na větrné turbíny do výšky 10 metrů není potřeba licence, a tak není jejich umístění v obydlených oblastech nijak právně komplikované. Samozřejmostí je také minimální hlučnost.

Větrná mapa

Výběr místa, kde bude elektrárna stát, je opravdu důležitý. I když bydlíte v lokalitě, kde hodně fouká, může se stát, že elektrárna nebude dosahovat optimálního výkonu. Jednou z hlavních překážek volného proudění vzduchu bývají okolní budovy, vzrostlé stromy nebo cokoliv jiného, co stojí větru v cestě. Nejvhodnější je umístit elektrárnu na volné prostranství, případně také na střechu domu. Před samotným rozhodnutím o umístění turbíny je nutné změřit rychlost větru na vytipovaném pozemku, pomoci vám může i větrná mapa, kterou sestavil Ústav fyziky atmosféry Akademie věd. Obvykle je dostatečná rychlost větru okolo 3 až 4 m/s.

Výkon

Průměrná domácí větrná elektrárna bez potíží pokryje spotřebu elektřiny běžné domácnosti, ve vhodné lokalitě je možné dokonce hospodařit s přebytky. Podle lokality a typu větrné turbíny se také stanovuje návratnost prvotní investice, která se pohybuje v rozmezí tří až deseti let. Potenciál větru je větší než u slunce, protože vítr fouká v jakoukoliv denní dobu i roční období.  Ideální je ale pochopitelně využít kombinaci několika energetických zdrojů.

zdroj: nazeleno, epet, eon |fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu