Všudypřítomný odpad
Cigaretové nedopalky jsou bezkonkurenčně to, čím lidé okolní prostředí znečišťují nejčastěji. Odhodit jen tak obal od sušenky či plastovou láhev je tabu, které ale pro cigaretové nedopalky vůbec neplatí. Řada lidí je totiž vůbec za odpad vůbec nepovažuje a pokud ano, tak rozhodně ne za nebezpečný. Odhaduje se, že z 5,6 trilionů cigaret, které lidé na celém světě každý rok vykouří, skončí ve volném prostředí nedopalky z celých dvou třetin z nich. To je neuvěřitelných 4,5 trilionu nedopalků za rok. Není vůbec divu, že právě ty tvoří 30 – 40 % odpadu sesbíraného na ulicích měst či plážích.
Trpící rostliny
I když je to pro mnoho lidí překvapením, jsou cigaretové nedopalky vyrobeny nikoliv z biologicky snadno rozložitelného materiálu, ale z plastu. Acetát celulózy (acetátová vláknina), ze které jsou vyrobeny, se stejně jako další mikroplasty hromadí v životním prostředí včetně nejhlubších míst oceánu. Přítomnost cigaretových nedopalků v okolním prostředí také kromě toho omezuje růst rostlin, obsahují totiž tisíce chemikálií, které ohrožují rostliny, hmyz, hlodavce, mořské živočichy a další život.
Zlepšení v nedohlednu
V poslední době se kontaminace životního prostředí v důsledku kouření ještě zhoršila. Na oblibě totiž získaly elektronické cigarety a jejich použité cartridge se začaly ve velkém objevovat v okolním prostředí. Výrobci cigaret zároveň již desítky let debatují a rozložitelných filtrech a některé z nich je dokonce podrobily testování, do jejich masivního využívání se ale pustit odmítají. Zdá se, že doba plastová je v oblasti kouření v plném rozvoji a její konec v nedohlednu.
zdroj: National Geographic, theconverstion.com| fotografie: pexels.com
Přidat komentář