Aktuality Příroda Společnost Stravování

Čína zvažuje trvale zakázat konzumaci psího a kočičího masa

Čínská vláda vydala koncem minulého týdne první signál k zvažovanému zákazu konzumace psího masa v zemi. Ministerstvo zemědělství zveřejnilo návrh nového nařízení, podle kterého již nebudou psi ani kočky nadále zařazeni mezi povolená hospodářská zvířata.

10 milionů psů

Podle organizace na ochranu práv zvířat Humane Society International je v Číně každý rok zabito na maso mezi 10 a 20 miliony psů. Podle odhadů Animal Asia potká stejný osud na 4 miliony koček. Na druhou stranu si ale přes 90 milionů Číňanů pořídilo psa jako domácího mazlíčka a je tedy zřejmé, že se pohled lidí na konzumaci psího masa v téhle nejlidnatější zemi na světě značně proměnil. To je i jedním z oficiálních zdůvodnění navrhovaného zákona.

Ze psů se stali domácí mazlíčci

Čína odebrala psy a kočky ze seznamu hospodářských zvířat, jejichž chov je v zemi povolen. Hlavními důvody jsou podle čínské vlády “společenský pokrok” a rostoucí zájem společnosti o ochranu zvířat. Podle zveřejněného návrhu se ze psů jako tradičních hospodářských zvířat stali společníci lidí.

Koronavirus jako poslední kapka?

Dalším z citovaných důvodů je také prevence šíření nemocí ze zvířat na lidi, jde tedy možná o další z kroků čínské vlády v reakci na probíhající celosvětovou pandemii způsobenou novým koronavirem, který se dle některých vědců přenesl na lidi právě ze zvířat. Čína již před několika týdny přechodně zakázala prodej divokých zvířat určených ke konzumaci (s výjimkou vodních živočichů).

Šen-čen průkopníkem

Se zákazem konzumace psího a kočičího masa přišel již na konci února Šen-čen. Stal se tak prvním pevninským čínským městem, které k tomuto zákazu přistoupilo. Na Tchaj-wanu platí takovéto nařízení od roku 2017. Představitelé šen-čenské radnice ale svoje rozhodnutí vydat zmiňovaný zákaz prezentují jako reakci na požadavek obyvatel na ochranu psů a koček, nikoliv jako reakci na pandemii koronaviru.

Jasný signál

Připomínky k vládnímu návrhu je možné vznášet do 8. května. I kdyby ale nakonec nebyl přijat, i tak vydala Čína jasný signál, že se vnímání postavení psů a koček v zemi významně změnilo, a zavdala dobrý důvod k tomu, aby mohla jednotlivá města následovat vzor Šen-čenu.

zdroj: The Guardian, Bangkok Post, Humane Society International | fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu