Aktuality Příroda Společnost

Den Země slaví 50 let. Oslavte ho společně s námi digitálním úklidem

22. dubna 2020 slaví lidé po celém světě již popadesáté Den Země. Letos se oslavy vzhledem k probíhající pandemii koronaviru přesouvají do digitálního světa. Připojte se k nim i vy a zbavte se vlastního digitálního znečištění. Uleví se vám i planetě.

1970, San Francisko

Každoroční oslavy Dne Země se snaží propagovat ochranu životního prostředí mezi běžnými obyvateli naší planety. Poprvé se slavilo již před 50 lety, 22. dubna 1970, v San Francisku. Hlavní motivací tenkrát byla snaha přesvědčit politiky, že ekologie by se měla stát jednou z klíčových oblastí jejich zájmu. Kampaň slavila nečekaný úspěch; došlo k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a přijetí zásadních ekologických zákonů.

Den Země slaví miliarda lidí

Oslavy Dne Země se z lokální akce rozšířily do celého světa. Dnes se ke Dni Země připojuje miliarda lidí z téměř všech zemí světa, pořádá se nespočet akcí, které mají přispět ke zvýšené ochraně přírody. Letos ale oslavy narušila pandemie koronaviru, a tak se přesouvají do digitálního světa.

Digitální úklid

Mottem letošního Dne Země je digitální úklid. Virtuální svět je totiž, stejně jako ten reálný, zanesený “odpadem”, který má negativní vliv i na zdraví naší planety. Téměř veškeré online (ale i offline) aktivity přitom zvyšují naši uhlíkovou stopu. Podle odhadů budou úložiště dat do roku 2025 využívat pětinu veškeré vyrobené energie a stanou se jedním z největších světových znečišťovatelů.

Udělej si pořádek v počítači a zachraň planetu

Připojte se k oslavám Dne Země i vy a udělejte si pořádek ve virtuálním světě i ve vlastním počítači. Smažte z vašich elektronických zařízení všechny nepotřebné informace, ze kterých se nestalo již nic jiného než odpad (staré fotky, filmy, aplikace, e-maily), a uvolněte tak svá i vzdálená úložiště. Organizovaný digitální pracovní prostor vám za to usnadní orientaci a zvýší produktivitu. Počet odstraněných gigabajtů zadejte na digital.worldcleanupday.org. Budeme tak moci vyčíslit naši společnou úsporu!

Největší hrozba není koronavirus

V posledních dnech a týdnech zastínila ekologické hrozby naší planety epidemie koronaviru. To ale neznamená, že zmizely. Zní to možná v současné chvíli zvláštně, ale změny klimatu nás ohrožují dramaticky více než koronavirus. Jak moc již dnes změna klimatu ovlivňuje život lidí na celé planetě a co se s tím dá dělat, se můžete podívat na projektu Člověka v tísni, který byl zveřejněn právě u příležitosti Dne Země 2020.

zdroj: digital.worldcleanupday.org, uklidmecesko.cz| fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu