Domácnost

Designéři soupeří o miminkovské zadečky

dítě v látkové pleně
Za svoje plenkovací období vyprodukuje každé dítě, které používá jednorázové pleny, asi tunu odpadu. I to je jeden z důvodů, proč zažívají velký comeback látkové pleny. Ale není rozhodně jediný. Moderní látkové pleny jsou nejen ekologické, ale taky příjemné a zdravé pro miminko a především hodně trendy. Buďte in i vy a pořiďte svému drobečkovi moderních látkové pleny. Poradíme vám, jak na to!

Moderní látkové pleny – moderní řešení

Slyšeli jste o výhodách látkových plen, ale odrazuje vás jejich zbytečná náročnost? Zapomeňte na ni! Moderní látkové plenky nejsou na používání o nic komplikovanější než ty jednorázové, použité pleny snadno vyperete v pračce na obyčejný program. Žádné namáčení, vyvařování, předpírání, žehlení, složité skládání ani další, dříve nutné a časově náročné postupy.

sada látkových plen kompletní

Jednorázovky vs. látkovky

Moderní látkové pleny jsou ekologické, příjemné a stylové. Nespornou výhodou je, že na rozdíl od jednorázovek nedráždí dětskou kůži, a tak můžete zapomenout na potíže s opruzením a alergickými reakcemi. Dalším nesporným benefitem, který rodiče ocení, je nemalá finanční úspora, která se už při jednom dítěti snadno vyšplhá na mnohatisícové částky. S každým dalším dítětem pak prudce stoupá.

  • ekologie 

Moderní látkové pleny nevytvářejí žádný domovní odpad (u jednorázovek je to zhruba 1 tuna na každé dítě), na jejich životní cyklus je 2 – 3 krát nižší spotřeba energie a mnohonásobně nižší potřeba zdrojů (uvádí se 10 – 50 krát dle typu plen). Jediné, kde neporážejí jednorázovky na plné čáře, je spotřeba vody (2 krát vyšší) a zátěž odpadních vod kvůli jejich pravidelnému praní.

  • finance

Látkovací sada se dá pořídit kolem 5 – 10 000 korun a vydrží vám i na několik dětí (a dá se koupit levně i na bazaru). K tomu je potřeba připočíst náklady na praní, které tvoří za celé plenkovací období okolo 4 tisíc korun. Pro srovnání; jednorázovky vás vyjdou na 20 – 25 000 na jedno dítě (s počtem dětí, na rozdíl od látkovek, prudce rostou náklady).

  • zdraví

Jednorázové pleny v sobě obsahují řadu chemických látek, především v absorpčním gelu a také ty používané při jejich bělení. Při něm vznikají dioxiny – vysoce toxické karcinogenních látky, které fungují jako hormonální disruptory a mohou mimo jiné poškodit budoucí plodnost miminka. Na konvenčních jednorázových plenách se vyskytují i pesticidy a herbicidy, kterými byla ošetřena bavlna, ze které jsou vyrobeny.

V látkové pleně naopak dítěti styk s nebezpečnými chemikáliemi nehrozí. Látkovky zároveň značně limitují výskyt opruzenin (na rozdíl od neprodyšných jednorázovek, u kterých jde o běžnou záležitost) a alergických reakcí. Další velkou výhodou látkovek je, že podporují správný vývoj kyčlí.

Souboj designů

designy látkových plen výběr

Dnes jsou látkové pleny také trendy designovou záležitostí.  Výrobci se předhánějí, kdo z nich představí krásnější kolekci s hezčími vzory a vychytanější střih plenek. A tak můžete svému potomkovi už doslova od plenky pomoct vytvořit si vlastní osobitý styl.

Jaké jsou možnosti?

Není látkovka jako látkovka. Existuje nepřeberné množství možností jak látkovat a je jenom na vás, která vám nejvíce sedne a kterou si nakonec vyberete. Nám se osvědčila kombinovaná látkovací sada (SIO, kalhotkové i kapsové pleny, zpočátku i klasické čtvercové), ze které si vybíráme pleny dle aktuální potřeby. Pleny a svrchní kalhotky kombinujeme dokonce od několika různých značek.

  • AIO (all in one) vs. AI2 (all in two)/SIO (snap in one)

Plenky AIO jsou již připravené k použití bez jakékoliv úpravy a způsobem použití odpovídají běžným jednorázovým plenám. Výhodou je snadné používání, nevýhodou delší schnutí, větší opotřebení a nemožnost odstranit neprosákavé svrchní kalhotky (například v létě, kdy oceníte větší prodyšnost plen a dítěti svrchní kalhotky vůbec nedáváte). Hodí se ale například pro prarodiče, kteří hlídají jen občas a chtějí mít přebalování opravdu jednoduché.

Vhodnější jsou AI2/SIO plenky, kde si sami nacvaknete plenu do svrchních kalhotek. Výhodou je, že při přebalování stačí vyměnit samotnou plenu a svrchní kalhotky můžete použít opakovaně. Máte zároveň možnost vybrat si počet vrstev pleny, které k sobě secvaknete, a ovlivnit tak její savost.

 vyskládané AIO pleny  SIO plena skládání

  • kalhotkové, se savým jádrem, nebo kapsové?

Všechny tyto pleny patří do AIO/SIO, je tedy nutné je doplnit svrchními kalhotkami. Výhodou kalhotkových plen je stahující gumička kolem nožiček i možnost nosit je samostatně bez svrchních kalhotek (například v létě). Savé jádro zase snadno vecvaknete do svrchních kalhotek a plena pak funguje jako jeden kus, tedy urychlíte její oblékání. Tyto pleny zároveň rychleji schnou. Kapsové pleny oceníte hlavně jako noční pleny.

  • jednovelikostní vs. vícevelikostní

Kalhotkové pleny i svrchní kalhotky můžete koupit buď v různých velikostech, nebo univerzální vícevelikostní, které si pomocí patentek snadno upravíte podle velikosti vašeho dítěte. S nimi máme skvělou zkušenost i my.

  • vkládací pleny

Nejde o samostatně použitelnou plenu, ale doplněk ke všem látkovkám. Pokud vkládací plenu vložíte (či vecvaknete, záleží na výrobci) do klasické pleny, zvýšíte snadno její savost. Vkládací pleny jsou velké a malé a můžete je libovolně kombinovat.

separační pleny srovnání

  • separační pleny

Látkové pleny je možné používat i bez separačních plen, ty ale jejich používání usnadňují. Jde o tenounkou vrstvu, kterou vložíte mezi plenku a kůži dítěte, daly by se přirovnat k papírovým kychyňským utěrkám (jen jiný materiál). Vaše miminko se díky nim cítí stále v suchu a také je po znečištění stolicí snadno vyhodíte, údržba samotné pleny je tak snazší. Separační pleny jsou buď pratelné fleecové, nebo pak jednorázové (i ty se dají prát, ale jen párkrát).

  • svrchní kalhotky

Nepostradatelná součást látkových plen (u AIO jsou již součástí plenky). Díky nim zůstane vlhkost v plence a nedostane se na oblečení. Svrchní kalhotky jsou nepromokavé, ale zároveň prodyšné. Nejčastější jsou polyuretanové (s nimi máme skvělou zkušenost) a vlněné (ty jsou o něco náročnější na údržbu, zato jsou z přírodního materiálu). Zapínat se dají na suchý zip (rychlejší možnost, ale zase se suchý zip rychleji opotřebuje) nebo patentky.

svrchní kalhotky babboolik a petit lulu

Překvapivě snadná péče

Látkové pleny se perou v pračce na 60 °C, není potřeba je nijak předepírat, namáčet ani vyvařovat. Zvládnou bez problému sušičku (tedy kromě svrchních kalhotek) a obejdou se i zcela bez žehlení, a tak je péče o ně skutečně snadná. Použité pleny se skladují nasucho a prát stačí většinou jednou za dva nebo tři dny. SIO pleny schnou rychleji než kalhotkové, nejdéle pak k uschnutí potřebují AIO plenky. Ideální je prát plenky v pracím gelu, jak si ho snadno vyrobit jsme představovali nedávno. Postačí ale i běžný prací prostředek pro kojence.

Jak si vybrat?

Možností je mnoho a najít tu správnou, která vám sedne, doma od počítače není snadné. Každému vyhovuje něco jiného, a tak doporučujeme si látkovky fyzicky osahat a vyzkoušet, co vám bude vyhovovat. Můžete také navštívit některý ze seminářů látkování, například 17. března v Praze, nebo prezentací na prodejních akcích například veletrh Pro dítě 5. – 8. března v Brně. Některé firmy nabízejí konzultace s takzvanými látkovými poradkyněmi či dokonce možnost zapůjčení sady látkových plen na zkoušku. Mezi hodně oblíbené patří české plenky od firem Bamboolik, Petit Lulu, Breberky nebo Popolini (ty jsou rakouské).

Náš tip: Máme dlouhodobé zkušenosti s plenkami Petit Lulu a Bamboolik, které mají tu výhodu, že jsou kompatibilní, čehož rádi využíváme. V raném novorozeneckém období se nám osvědčily i klasické čtvercovky doplněné o snappy sponku a novorozenecké svrchní kalhotky. Jak čtvercové pleny skládat se snadno naučíte. 

zdroj: youmatter.world | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu