Aktuality Příroda Technologie

Díky robotickým delfínům, které od těch živých nerozeznáte, si brzy užijete den v delfináriu bez výčitek

Delfíni-roboti představují podle svých tvůrců skvělou alternativu k chovu delfínů v zajetí. Od jejich živých „příbuzných“ je nepoznáte, a tak je možná minimálně v zábavních parcích již brzy nahradí.

Dokonalé klony

Jsou téměř k nerozeznání od živých delfínů, umějí plnit příkazy, nevadí jim plavat v obrovském akváriu uprostřed obchodního centra, nerozhodí je ani blízký kontakt s návštěvníky, který je u skutečných delfínů nemyslitelný; řeč není o ničem jiném než delfíních robotech, kteří by se měli již brzy začít objevovat v akváriích po celé Číně. Robotický delfín dokonce zvládne i kývnout v odpovědi na dětský dotaz. Na jejich vzniku se podílejí novozélandští podnikatelé ve spolupráci s předními maskéry z Hollywoodu.

Rostoucí tlak

Obří akvária se těší celosvětové oblibě, zároveň ale musí čelit stále většímu tlaku nejen ze strany ochránců zvířat ale i běžných občanů. Chov delfínů v zajetí je sám o sobě velmi kontroverzní, o jejich výcviku a účasti na různých show ani nemluvě. Mnozí se nebrání ani tomu označit tyto aktivity za týrání zvířat. Robotičtí delfíni tedy mohou představovat téměř dokonalou alternativu.

Padající popularita

Etické problémy spojené s chovem velkých savců v obřích akváriích si uvědomuje stale více potenciálních návštěvníků těchto atrakcí, a proto zájem veřejnosti o show s delfíny či kosatkami postupně klesá. Na druhou stranu je ale touha po blízkém kontaktu s těmito fascinujícími tvory stále hodně silná, zdůraznil jeden z tvůrců robotických delfínů dřívější kreativní ředitel Walt Disney Company Roger Holzberg. Ve spolupráci s Walt Conti, tvůrci jedněch z nejslavnějších filmových “zvířat”, jako je například Willy z filmu zachraňte Willyho.

Sáhnout hluboko do kapsy

Vypadá to idylicky, ale náhrada živých delfínů jejich robotickými kopiemi má svůj háček. A tím je cena. Jeden delfíní robot vyjde na 20 milionů britských liber, tedy zhruba 600 milionů korun. Podle jednoho z tvůrců, novozélandského vývojáře Li Wanga, jde sice o částku čtyřikrát vyšší, než na kolik vyjdou živí delfíni, ti robotičtí ale na druhou strnu vydrží déle a náklady na údržbu jsou pochopitelně také násobně nižší.

Nová delfinária

Ještě před vypuknutí pandemie koronaviru se v Číně stavělo přinejmenším 30 nových obřích akvárií. Příslibů nahradit živé delfíny těmi robotickými zatím prý ale jsou jen jednotky. Mike Wang, viceprezident jedné z velkých korporací Red Star Macalline Group, se ale rozhodl, že společnost bude sponzorovat nákup robotických delfínů pro nově otevřená delfinária.

Naděje pro delfíny

Delfíni se ve volné přírodě dožívají mezi 30 a 50 lety, v zajetí je to maximálně 20. V přírodě uplavou denně spolu se svou rodinou kolem 70 kilometrů, v zajetí žijí v malém prostoru s chemicky upravovanou vodou a musejí se o něj navíc dělit s jedinci, kteří nejsou součástí jejich rodiny. Ochránci zvířat proto doufají, že robotičtí delfíny brzy nahradí veškeré delfíny chované v zajetí.

zdroj: The Guardian, insider.com, cbc.cz | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu