Příroda

Dobrovolníci během 2 týdnů odnesli z Mount Everestu 3 tuny odpadků a 4 mrtvoly

Nejvyšší hora na světě je pro horolezce nejen výzvou, ale také velkým odpadkovým košem. Čtrnáct nepálských dobrovolníků shromáždilo během prvních dvou týdnů tři tuny odpadků

Množství odpadu na nejvyšší hoře roste

Iniciativa sponzorovaná nepálskou vládou má za cíl snížit rostoucí množství odpadu na Mount Everestu. Ve třech tunách odpadků byly stany, horolezecké vybavení, kyslíkové nádrže, lidské exkrementy a dokonce čtyři těla pohřešovaných horolezců. Nejedná se o první pokus Mount Everest zbavit odpadků.

V roce 2013 zavedla nepálská vláda depozitní systém, který měl jednoduché pravidlo. Každý lezecký tým musí zpět z hory přinést minimálně 8 kilogramů odpadků na osobu, nebo přijde o skoro 4 tisíce amerických dolarů. I přes tento systém se méně než polovina turistů vrátila s odpadky. Třetina odpadu ze sběračské akce byla transportována vrtulníkem do recyklačních zařízení v Káthmándú, zbývající odpad byl dopraven na skládku v okrese Okhaldhunga.

Tisíce turistů a nula odpadkových košů

Základní tábory na Mount Everestu jsou znečišťovány jak na tibetské, tak na nepálské straně. Není se čemu divit. Za posledních 65 let se expedice na Mount Everest zúčastnilo 4000 lidí, jen v roce 2018 jich bylo 807. Tisíce turistů zkrátka zanechá stopu. Nemluvě o rostoucích teplotách, které vedou k tání ledu a sněhu. Tento efekt odhaluje další odpadky. Kampaň na vyčištění naštěstí bude pokračovat i v nadcházejících letech.

zdroj: inhabitat.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:
Štítky

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu