Aktuality Společnost

Dokonce i váš playlist na Spotify má uhlíkovou stopu

Pokud žijete v přesvědčení, že streaming hudby je ekologičtější než výroba a nákup klasických CD, není to tak úplně pravda. Nová studie přichází se zajímavými výpočty.

Skleníkové plyny na plné pecky

Nová studie univerzit v Glasglow a Oslu vypočítala uhlíkovou stopu spojenou se stahováním a streamingem hudby. A výsledek? Podle údajů z let 2015 a 2016 vyprodukovaly tyto aktivity 200 až 350 milionů kilogramů emisí skleníkových plynů. Podkladem studie byla data Americké asociace nahrávacího průmyslu. Výzkumníci vzali celkový počet streamovaných a stažených skladeb a vynásobili ho množstvím potřebné elektřiny s ohledem na vyprodukovaný oxid uhličitý. Jen pro představu – stahování 1 gigabajtu dat by dokázalo hodinu živit žárovku.

Spotify bude usilovat o uhlíkovou neutralitu

Ve výpočtu není zahrnuta uhlíková stopa datových center a elektřiny potřebné k napájení mobilních přístrojů, na kterých lidé hudbu poslouchají. Příspěvek k emisím skleníkových plynů je tak ve skutečnosti mnohem vyšší. Hudební obr Spotify již v roce 2017 přislíbil zaměřit se na udržitelnost provozu. V roce 2018 „snížil“ svou uhlíkovou stopu o 1500 tun oxidu uhličitého. Slovíčko snížil je v uvozovkách záměrně. Společnost totiž zrušila vlastní datová centra a začala využívat službu Google Cloud. Emise se tak pouze přesunuly jinam. Na druhou stranu Google, Apple a Amazon patří k firmám, které ve velkém investují do obnovitelných zdrojů energie. Datová centra mají na triku 2 % všech emisí skleníkových plynů – stejně jako celý letecký průmysl.

Amsterdam chce zcela zakázat přístup znečišťujícím autům do roku 2030

Co takhle návrat k CD?

Pokud chcete hudbu poslouchat v souladu s udržitelným způsobem života, streamování jednotlivých skladeb není ta správná cesta. Podle výpočtů avizované studie spotřebuje streamování 27 skladeb více energie než výroba hudebního disku. Nechcete-li se k CD vracet (což je v dnešní době pochopitelné), stahujte si skladby pro poslech v offline režimu.

zdroj: inhabitat.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu