Technologie

Dřevěný laptop? Žádný pravěk, ale moderní etický počítač

Výroba počítačů a další elektroniky je extrémně toxická. Toxický je i elektroodpad. Značně problematické je i získávání potřebných minerálů. Výrobci si s tím nelámou hlavu a naopak dělají vše pro to, abychom obměňovali svoje zařízení co možná nejčastěji, včetně toho, že nám znesnadňují či znemožňují domácí opravy. Existují ale i etické alternativy, jejichž žebříčku vévodí etický počítač v dřevěném designu od společnosti Iameco.

Parametry etického laptopu

Britská neziskovka Ethical Consumer zveřejnila nedávno doporučení ohledně etického nákupu smartphonů, laptopů i stolních počítačů. Hlavními posuzovanými kritérii byla přítomnost konfliktních minerálů (tantalu, cínu, zlata a wolframu), použití toxických chemikálií (ftaláty, bromované zpomalovače hoření, PVC) a postupy, které se cíleně snaž zabránit tomu, aby zařízení svému majiteli sloužilo co nejdéle (nemožnost opravy či její enormní náročnost, pevně zabudované a nevyměnitelné komponenty atp.).

Iameco

Naprostým vítězem se stal počítač D4R od společnosti Iameco, druhou příčku obsadil obdobně etický VeryPC. Iameco počítače jsou zasazeny zcela netradičně do recyklovaného dřeva, neobsahují toxické chemikálie a jsou snadno opravitelné, protože se jednotlivé komponenty dají nejen snadno sehnat, ale jejich výměnu zvládne i laik. Výrobce uvádí, že v porovnání se standardními laptopy dochází až ke třetinové úspoře emisí skleníkových plynů. V čem ale Iameco propadl, je využívání konfliktních minerálů.

Jed, kam se podíváš

Agresivní jedy používané při výrobě elektroniky běžně unikají do okolního prostředí. Způsobují vážné zdravotní problémy (včetně rakoviny a poškození plodu) zaměstnancům i obyvatelům v blízkém i dalekém okolí továren a zamořují přírodu. Tlak na levnou a masovou produkci spolu s omezením lidských práv v Číně, kde se velká část elektroniky vyrábí, znamenají, že se na zdraví zaměstanců ani znečištění životního prostředí příliš nehledí. Výrobou to ale nekončí, jedy ohrožují lidi i životní prostředí také ve formě elektroodpadu. Detailněji se o toxickém znečištění spojeném s elektronikou dozvíte například v dokumentu Zemřít pro design.

Konfliktní minerály

Výrazné toxické znečištění provází spolu s dramatickým porušováním lidských práv také získávání potřebných minerálů, o kterém jsme psali nedávno. Tyto minerály (wolfram, tantal, cín a zlato) si v souvislosti s porušováním základních pravidel bezpečnosti práce, ochrany zdraví a životního prostředí a pracovních a lidských podmínek vysloužily označení konfliktní.

Neopravuj sám

Výrobci si s tím nelámou hlavu a naopak dělají vše pro to, abychom obměňovali svoje zařízení co možná nejčastěji. Jednou ze strategií, jak toho dosáhnout, je kromě marketingu a omezené životnosti přístrojů také znemožnění či alespoň co možná největší zkomplikování jejich doma prováděných oprav. Cena za opravu v servisu včetně náhradních dílů je nakonec tak vysoká, že je jednodušší si pořídit zařízení nové.

zdroj: Forbes, Ethical Consumer, Iameco, Death by Design| fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu