Aktuality Společnost

Drezura zvířat v cirkusech skončí, schválila sněmovna

Sněmovna schválila od roku 2022 zákaz drezury, množení a dovozu zvířat volně žijících druhů. Zákon ještě musí projít senátem a musí ho podepsat prezident. 

Cirkusy zaseknuté v minulosti

Doby, kdy se na zvířata hledělo spíše jako na věci, které nám mají sloužit a na jejichž kvalitě života nezáleží, jsou dávnou minulostí. Právo na jejich důstojný život, podmínky a zacházení se stala jedním z ústředních témat poslední doby. Zoologické zahrady odstraňují ploty, zvětšují a upravují výběhy a snaží se je maximálně přizpůsobit životním potřebám chovaných zvířat, zakazuje se chov slepic v klecích a dokonce i další hospodářské velkochovy jsou nuceny upravovat podmínky, ve kterých zvířata žijí.

V cirkusech oproti tomu jakoby zastavil čas a všude jinde rozšířené snahy o naplňování biologických potřeb všech chovaných zvířat jakoby se cirkusů ani netýkala. Po cirkusech se vyžadují méně přísné podmínky pro chov volně žijících zvířat, než jaká musejí splňovat například zoologické zahrady či soukromé chovy. Teď ale svítá na lepší časy a i cirkusy čeká velká změna.

Nový zákon

Od roku 2004 u nás platí zákaz využívání některých nově narozených druhů volně žijících zvířat, jako jsou primáti, ploutvonožci či kytovci, v cirkusech, ze zákazu jsou ale vyjmuti například delfínovití, nosorožci, hroši, žirafy a celá řada dalších zvířat.

Poslanecká sněmovna dnes nicméně schválila zákon, který od roku 2022 zakazuje drezuru, množení a dovoz zvířat volně žijících druhů. Zákaz drezury se týká pouze nově narozených jedinců. Za druhy volně žijících zvířata se přitom považují ty, jejichž populace se udržují v přírodě samovolně, z cirkusů by tedy měli zmizet i sloni, medvědi nebo tygři. Zákon ještě musí schválit senát a podepsat prezident.

Široká podpora

Zákaz využívání volně žijících zvířat v cirkusech má mezi odbornou i laickou veřejností velkou podporu. Podle průzkumu, který zveřejnila nezisková organizace Svoboda zvířat, podporuje zákaz využívání volně žijících zvířat v cirkusech 39 % Čechů, dalších 35 % je dokonce pro to rozšířit zákaz na všechna zvířata bez výjimky. Jenom dvanáct procent respondentů si přijetí zákona nepřeje.

Jedni z posledních

V Evropě platí úplný zákaz využívání divokých druhů zvířat v cirkusech již v 15 zemích včetně Chorvatska, Srbska či Makedonie.

zdroj: Svoboda zvířat | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu