Aktuality Společnost Technologie

Ekologická filmová produkce nemusí být sci-fi. Pozvánka na seminář

Ve filmovém a televizním průmyslu příliš často nezbývá čas řešit dopady výroby filmů a pořadů na životní prostředí. Cestování do vzdálených lokací, obrovská spotřeba energie při samotném natáčení ani jednorázové nádobí či dekorace ekologovo srdce nepotěší. I filmová tvorba ale může být ekologická. Jak na to se dozvíte na online semináři Green Filming Workshop.

Film a životní prostředí

Filmová a televizní produkce za sebou zanechává pro některé možná překvapivě hlubokou ekologickou stopu ve formě enormního množství odpadu a emisí skleníkových plynů. Podle BAFTA (Britské akademie filmové a televizní tvorby) přijde v Británii hodina televizního vysílání  na 13 tun CO2, tedy tolik, kolik vyprodukuje průměrný Američan za jeden celý rok. Podle studie UCLA (University of California Los Angeles) vyprodukuje americký filmový a televizní průmysl ročně 15 milionů tun skleníkových plynů.

Není to jen o létání

Nejde jen o to, že celé přípravné, natáčecí i postprodukční štáby létají po lokacích po celém světě, že za každým filmem stojí zástupy řemeslníků, řidičů, herců, kameramanů, architektů či kuchařů, ani o potřebnou techniku, jako jsou energeticky náročná světla, helikoptéry nebo auta, či o tuny odpadu. Při natáčení filmu Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017) vypustil štáb do moře u pobřeží Austrálie chemický odpad, v roce 2011 zdevastoval štáb při natáčení filmu Postradatelní 2: Zpět do války (2012) chráněnou netopýří oblast a po natáčení filmu The Vanishing American (1925) zapomněli filmaři odvézt bizony zpět z kalifornského ostrova Catalina Island, kde do té doby nežili a jejich populaci tam potkáte dodnes.

Jde to i jinak

Snahy o snížení negativních dopadů filmového a televizního průmyslu na životní prostředí naštěstí dorazily i do tohoto odvětví, a tak mohou filmaři využít služeb některé z organizací, které se právě snižování ekologické stopy diskutovaného průmyslu věnují. O tom, jak na filmování ekologicky, se můžete zdarma dozvědět i vy na semináři Green Filming Workshop.

Green Filming Workshop

Intenzivní seminář o trvalé udržitelnosti ve filmové produkci Green Filming Workshop pořádá Slovak Film Commission ve spolupráci se slovenským Audiovizuálním fondem, Asociací producentů v audiovizi a českou a slovenskou Kanceláří Kreativní Evropa – MEDIA. Uskuteční se od 18. do 22. května a povede ho německý filmař a eko-konzultant Philip Gassmann, který od roku 2014 organizuje právě workshopy na téma trvalé udržitelnosti ve filmové produkci. Seminář je určený především pro producenty, vedoucí výroby, režiséry a další profesionály.

Kdy: 18. – 22. 5. 2020 (vždy od 10 do 14:30, s pauzou na oběd 30 min)

Kde: online

Přihláška: do 11. 5. 2020 na office@filmcommission.sk

Jazyk: angličtina

Cena: V rámci podpory zeleného natáčení v ČR a vzdělávání profesionálů je workshop zdarma.

zdroj: vice.com, Creative Europe, UCLA |fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu