Aktuality Stravování

Farmářské trhy jsou zavřené. Kde nakoupit zeleninu z farmy v době koronavirové?

Pokud jste se taky nemohli dočkat, kdy si ji a další čerstvé produkty konečně zase nakoupíte na farmářském trhu, nemáte důvod k radosti. Opatření směřující k omezení šíření nového koronaviru zavřela jako jedny z prvních právě i farmářské trhy. Pro vás jde o nepříjemnost, pro farmáře o živobytí. Zjišťovali jsme pro vás, kde a jak si produkty z farmy nakoupit i v době koronavirové.

Farmářské trhy frčí

Obliba farmářských trhů za několik posledních let dramaticky vzrostla. Není to ani tak dávno, co se jednalo o okrajovou záležitost pro fajnšmekry, v dnešní době už jde o mainstream. Na trzích nakupují běžně i lidé, v středě jejichž zájmů nutně neleží zdravé stravování ani trvale udržitelné chování. Nakupovat na farmářských trzích se zkrátka nosí a hlavně; ovoce, zelenina i další produkty se svou kvalitou s obdobnými výrobky ze supermarketu vůbec nedají srovnávat.

Letos bez zeleniny?

Jarní sezóna je pro farmáře klíčová. Nejen proto, že mají plné ruce práce s přípravou polí a sázením, ale také proto, že se po zimní přestávce zase rozjíždí prodej. Letos se ale díky pandemii koronaviru zavřely farmářské trhy a farmářům se značně ztížila možnost, jak svoje výrobky dostat ke spotřebitelům. Nám se zase zkomplikoval nákup kvalitní čerstvé zeleniny a dalších produktů z malých rodinných farem, které nemají devastující dopad na naši krajinu jako průmyslové velkozemědělství.

Farmáři se stěhují online

Naštěstí ale existuje internet. Řada farem začala prodávat svoje produkty online, někteří rozvážejí bedýnky na odběrová místa nebo i přímo k zákazníkům domů, jiní alespoň otevřeli svoje brány, aby si zájemci mohli sami přijet nakoupit přímo „na místo činu“.

Podpořte svého farmáře i svoje zdraví

Pokud se nechcete kvalitní čerstvé zeleniny a dalších farmářských produktů vzdát a zároveň byste rádi podpořili své(ho) farmáře, můžete využít některý z následujících tipů.

  • Zelenina od Černých

Zelenina od Černých rozváží zeleninu přímo domů, po Praze je rozvoz zdarma. Objednat si můžete na Facebooku nebo na emailu zelenina-cerny@seznam.cz.

  • Rodinná farma Pesema

Prodej bedýnek i jednodruhové zeleniny přímo z farmy v Semicích nebo rozvozového místa v Mladé Boleslavi. Šestnáctikilovou bedýnku za 250 korun si objednáte na Facebooku farmy.

  • Biofarma Trněný Újezd

Vynikající maso v biokvalitě nyní farma rozváží, případně je možné se zastavit přímo u nich v Trněném Újezdu. Předem objednané maso si můžete vyzvednout v soboty v Praze na nám. Jiřího z Poděbrad. Objednáte na Facebooku nebo na farma@holovsky.eu.

  • Zelenina pěstovaná s láskou – Jakubcovi

Jednodruhovou zeleninu, bedýnky, bylinky a sirupy ze Zelenina pěstovaná s láskou – Jakubcovi si můžete objednat buď domů nebo v rámci sdruženého závozu do Prahy na www.zdravizpole.cz.

  • Eko Farma Rybník (ekofarma Uher spol s.r.o.)

Tahle rodinná farma z pomezí Šumavy a Českého lesa se zaměřuje na biochov zvířat. Maso a mléčné výrobky (mléko, máslo, jogurt, smetana, tvaroh) si můžete koupit v obchodě Božská hostina nebo nechat zavézt domů. Rozváží v Praze, Poříčanech, Sadské, Poděbradech a Nymburku. Objednáte na jami-bh.cz.

  • Ovoce ze sadu

Nabízí rozvoz jablek, hrušek, ořechů, medu, šťáv a sušeného ovoce. Objednat si můžete na Facebooku Ovoce ze sadu.

  • Rodinná farma Jamboz

Zeleninu je možné vyzvednout v prodejním skladu v Čáslavi, nebo si ji nechat zavézt v tomto regionu až domů. Jamboz nabízí celou řadu různých typů bedýnek, tu rodinnou nebo čtrnáctidenní zeleninovou zasílají po celé České republice.

zdroj: Lenka Pipková | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu