Bydlení Společnost

Guerilla gardening je světový fenomén, zahradní partyzáni řádí i v českých městech

V každém větším i menším městě je řada drobných neudržovaných veřejných míst a prostorů, které bereme tak nějak jako samozřejmost. Upravit městský park nebo náměstí, to je práce pro veřejnou správu, ale co tahle menší, zdánlivě zapomenutá místa? Na jejich kultivaci se vrhli takzvaní guerilla zahradníci.

Ne lhostejnosti

Zdánlivě zapomenutá neudržovaná místa, na která ve městech narazíme, mají vždycky svého majitele a je to jeho zodpovědnost se o dané místo starat. Ne vždy se tak děje a než čekat, že někdo jiný bude pečovat o prostor kolem nás, rozhodli se členové guerilla gardening vzít do rukou zahradní náčiní, osázet neudržovaný prostor květinami a zkrášlit ho tak pro všechny, kteří se v místě pohybují. Samozřejmostí je i následné zalévání a údržba. Je jim vcelku jedno, zda jde o veřejný či soukromý majetek, proto si vysloužili svoje partyzánské přízvisko.

Žádná novinka

Kolébkou guerilla gardeningu jsou Spojené státy americké, kde toto hnutí v 70. letech minulého století vzniklo. Postupně se rozšířilo do celého světa a po revoluci se postupně začalo zabydlovat i v naší republice. Na stopy guerilla zahradníků narazíte hlavně ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno, Ostrava nebo Pardubice. Jejich komunita je také hodně aktivní na sociálních sítích, kde je možné hledat podporu a radu, pokud byste se sami do zkrášlování prostranství kolem vás a vašeho bydliště chtěli zapojit.

Balancování na hraně zákona

Oživit veřejné prostranství, osázet zanedbaná místa květinami, začít pěstovat v proluce zeleninu … to vše jsou aktivity, které můžeme intuitivně vnímat jako pozitivní a obecně prospěšné. Komu by vadilo, že při cestě na zastávku prochází ulicí, kde pod stromy místo udusané hlíny pokakané od psů kvetou za malým plůtkem třeba měsíčky? Jenže svojí činností zasahují guerilla zahradníci do cizího majetku, a tak se dostávají do rozporu se zákonem. I když jde ale o činnost nelegální, je všeobecně, s ohledem na obecnou prospěšnost, tolerovaná.

Vandalismus?

Pokud bychom se na situaci dívali z pohledu práva důsledně, mohli by být guerilla zahradníci obvinění z vandalismu či porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, či dokonce z trestného činu poškozování cizí věci. V realitě se tak ale naštěstí neděje a dobrovolné oživování prostoru je naopak společností obecné vítáno.

Jak začít

Pokud byste se rádi přidali k oživování prostoru kolem vás, není nic snazšího než se zapojit do některého z guerilla gardening spolků, které najdete ve velkých městech snad v každé čtvrti. Začít můžete ale pochopitelně i sami, stačí chuť něco změnit a ne čekat, až to někdo, třeba městská část, udělá za nás. Zásadní je vybrat si pro svoji aktivitu místo, kde nebudete nikomu překážet a nebudete ani ničit cizí majetek. Zároveň by mělo jít o místo, kde se pravidelně pohybujete, abyste mohli nově osázené místo snadno zalévat a udržovat.

Důležitý výběr

Místo, které si vyberete, může být kousek hlíny pod stromy v ulici, opuštěnou zídku, která si říká o truhlíky, či neudržovaný pás půdy u zastávky veřejné dopravy. Nejprve je potřeba místo uklidit, půdu zkypřit  a ideálně navézt čerstvou hlínu či humus a pak zasadit vhodné rostliny. Mělo by se jednat o neinvazivní nenáročné druhy, které mají v místě šanci přežít, ale zároveň nebudou agresivně přerůstat do okolí. Vhodné jsou například macešky či afrikány, bát se nemusíte ani bylinek a zeleniny. Pokud nakombinujete letničky s trvalkami, máte jistotu, že bude místo osázené a rozkvetlé celou sezónu.

fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu