Cestování

Gumový nebo textilní? Víme, na jaký autokoberec vsadit

Když se řekne koberečky do auta, vybaví se nám nejspíš něco, co je často opotřebováváno a namáháno až na samou hranici únosnosti. Naštěstí není jejich výměna nijak časově ani finančně náročná.

Ovšem ještě před tím, než k ní přistoupíte, se musíte rozhodnout, z jakého materiálu by měly vaše nové koberce být. Záleží na tom totiž mnohem víc, než si nejspíš myslíte.

Stará dobrá guma má stále své výhody

Je to taková nestárnoucí klasika. Pokud máte doma například koberce Passat z původní autovýbavy, pak půjde s největší pravděpodobností právě o ty gumové. Ocení je zejména rodiny s malými dětmi nebo zvířaty. Gumové koberce totiž stačí jen vyjmout a vytřepat – v tom nejhorším případě pak omýt vodou se saponátem. Nic dalšího není třeba.

Ne vždy však při nákupu sáhneme po vhodném materiálu.

  • Klasická guma má tendenci drolit se a praskat,
  • zatímco čistě umělohmotné koberce kloužou a snadněji se zanášejí.

Proto se obvykle na předních příčkách oblíbenosti umísťují ty, které kombinují oba tyto materiály dohromady. Jediné, čím vás tyto produkty omezují, je poněkud skromná barevná paleta. Jen zřídkakdy totiž bývají k sehnání jinak než v šedé nebo černé.

Co čekat od koberců textilních

Skvělou protiváhu chladné gumě tvoří přívětivý textil. Pokud vám záleží na estetice a poptáváte třeba koberce Golf, pak by měl pro vás být tento materiál jednoznačnou první volbou. Sázkou na jistotu je samozřejmě klasická černá barva, ale k sehnání jsou třeba i koberce vzorované.

Měli byste ovšem vědět, že jejich údržba je obtížnější. Ne vždy si totiž s městskými nečistotami poradí obyčejný vysavač. Leckdy budete muset sáhnout i po speciálním odstraňovači skvrn. A pokud je opravdu důkladně promáčíte nebo je polijete například provozními kapalinami, pravděpodobně už svou původní krásu nikdy nezískají.

Zdroj obrázku: ProleR / Shutterstock.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu