Aktuality Domácnost

Hody hody doprovody, dejte bez chemie malovaný. Návod na přírodní barvení vajec

V letošním roce k vám kvůli opatřením proti šíření koronaviru koledníci nejspíš nedorazí, ale to nemusí být důvod vzdát se jarní a velikonoční atmosféry. Tu vám nepochybně pomohou vytvořit i barvená a malovaná vajíčka. Poradíme vám, jak si vajíčka obarvit z čistě přírodních materiálů. Domácí tvoření k tomu přináší tři bonusy navíc - nebudete se doma nudit, máte k ruce aktivitu, kterou si užijete jako rodina společně i s dětmi, a hlavně, budete si alespoň na chvilku připadat normálně a zapomenete na koronavirus.

Deset odstínů netřeba

Možností, jak vajíčka obarvit čistě přírodně, existuje celá řada, nicméně doporučujeme vybrat si jen pár barev. Našim předkům povětšinou stačila vajíčka bílá, červená, která se darovávala z lásky, případně ještě hnědá. Ošatka bude vypadat pěkně i se třemi či čtyřmi druhy barev, pestrost můžete snadno zvýšit použitím doplňkové techniky, například vzory listů a květin. Stačí na vajíčko před barvením omotáním obvazu přichytit kousek lístku či květu, které pak vytvoří na vejci krásný vzor. Jiný odstín budou mít při barvení ve stejném barevném nálevu bílá a hnědá vejce, rozdíl v intenzitě odstínu pochopitelně ovlivní i délka barvení.

Dokonalost?

Jsme posedlí dokonalostí a tahle mánie se nevyhnula ani velikonočním vajíčkům. V krajní mezi vede k tomu, že si lidé kupují již dokonale obarvená vejce z fabriky, nebo je navlíkají do plastových košilek s bezchybně vyobrazenými zajíčky a pomlázkami. Obdobnou dokonalost, ale bohužel také naprostou uniformnost, poskytuje barvení vajec chemickými barvami. Přírodní barvení naopak přináší nečekaný prostor pro kreativitu, jedinečnost a vlastní rukopis. Je fakt, že i přírodně barvená vajíčka mohou být “dokonalá”, ale mnohem častěji končí s drobnými “defekty”, které jim ale propůjčují osobitý styl.

Jak na to

Před samotným barvením vejce očistěte a odmastěte, například obyčejným octem. Barví se syrová vejce ve vroucí osolené vodě, do které jsme přidali barevný nálev (včetně zdroje barviva) a obyčejný ocet (cca 2 lžíce na litr vody). Přírodní barvy ulpívají pomaleji než jste zvyklí u jejich chemických verzí, a tak je doba barvení minimálně 20 minut. Pokud chcete barvu intenzivnější, můžete již v chladnoucím nálevu nechat vejce třeba přes noc. Po oschnutí doporučujeme vejce přetřít kouskem slaniny nebo másla, aby se pěkně leskla.

Jednotlivé odstíny

Lidé barví vejce po staletí, a tak možností přírodního barvení je skutečně mnoho. Přinášíme výběr toho, co máme odzkoušené, ale doporučujeme experimentovat a zkoušet i další možnosti.

  • Hnědá/Oranžová

Do jednoho litru vody přidejte alespoň 4 hrnky slupek z cibule, přidejte sůl a ocet, vložte vejce a vařte 20 minut. Čím více slupek a tmavší vajíčko, tím bude barva intenzivnější.

  • Červená

Vajíčka povařte v 1 litru červeného vína, klidně toho nejlevnějšího.

  • Růžová

Dvě větší syrové červené řepy oloupejte a nakrájejte na menší kousky. Povařte společně s octem, solí a vajíčky v jednom litru vody.

  • Žlutá

Povařte 4 lžíce kurkumy v litru vody (cca 10 minut), přidejte sůl, ocet a vejce a vařte dalších asi 15 minut.

  • Zelená

Do jednoho litru vody přidejte 2 hrnky nasekaných kopřiv nebo 3 kostky mraženého špenátu, sůl a ocet. V této lázni vajíčka uvařte.

Zdroj: Lenka Pipková | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu