Móda a krása Společnost

I menstruační pomůcky mají svou ekostopu a mohou škodit našemu zdraví. Jak si vybrat ty nejvhodnější pro nás i pro přírodu?

zdroj: pixabay.com

Mnoho žen bere menstruaci jako něco obtěžujícího, co je třeba pár dní v měsíci přetrpět a nad čím raději ani moc nepřemýšlet. I menstruace a menstruační pomůcky ale přináší příležitost k zamyšlení. Jak si vybrat takové hygienické potřeby, které nejen „splní svůj účel”, ale budou zároveň pohodlné, spolehlivé a šetrné k našemu zdraví i přírodě?

Proč zapomenout na „klasiku”?

Během života spotřebuje žena zhruba 15 až 20 tisíc jednorázových vložek nebo tampónů, které představují pro životní prostředí velkou zátěž. Nejde jen o špatně rozložitelný odpad, který navíc obsahuje řadu nebezpečných chemických látek, ale o celý jejich životní cyklus, včetně výroby a transportu. Mnoho odborníků varuje i před zdravotními riziky těchto pomůcek. Existují přitom ekologicky i zdravotně mnohem příznivější alternativy.

Spolehlivost, ale za jakou cenu

Jednorázové vložky se na trhu objevily v 60. letech a pro ženy znamenaly malou revoluci. Konečně byla na světě poměrně spolehlivá a bezúdržbová menstruační pomůcka. Problém ale je, že obsahují umělou hmotu, parfémy, absorpční pudry či barviva a bývají, stejně jako tampóny, běleny chlórem. Řada z těchto chemikálií se přitom v přírodě rozkládá stovky let a citlivým ženám může společně s plastem, který omezuje přirozenou cirkulaci vzduchu, způsobovat podráždění či záněty.

zdroj: pixabay.com

Nechcete se vzdát vložek či tampónů? Nemusíte

Na trhu jsou snadno k dostání i ekologické varianty klasických vložek a tampónů. Vyrábí se z biobavlny, nejsou běleny chlórem a neobsahují žádné ftaláty, parfémy ani jiné nebezpečné chemikálie. Přírodu nezatěžují ani pesticidy, které se hojně používají při pěstování klasické bavlny. V přírodě jsou poměrně snadno rozložitelné a nedráždí pokožku ani sliznice. Vyrábí je například firma Natracare, Naty nebo Organyc. Jistou nevýhodou je jejich vyšší cena.

Vložky na opakované použití? Vede pohodlí a design

Další možností jsou celobavlněné vložky na opakované použití. Zní to jako návrat o sto let zpět, ale nemusíte se bát. Látkové vložky jsou neskutečně pohodlné, prodyšné, spolehlivé a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Stačí je vyprat v pračce spolu s ostatním prádlem. Vybrat si můžete nejen z mnoha střihů a velikostí, ale také z nepřeberného množství designových vzorů, a tak mohou i vaše menstruační pomůcky reflektovat váš osobitý styl.

zdroj: pixabay.com

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek vám dovolí na menstruaci takřka zapomenout. Můžete s ním klidně i do vody. Jde o malý, většinou silikonový kalíšek, který se zavádí do pochvy a do nejž se při menstruaci sbírá krev. Kalíšek stačí každých několik hodin (záleží na síle menstruace, uvádí se 4 – 12 hodin) vyjmout, vylít, opláchnout a vrátit na místo. Před a po menstruaci je potřeba kalíšek po dobu 10 minut vyvařit. Nevýhodou je, že ne na všech veřejných toaletách je umyvadlo přímo v kabince. Jinak jde ale o bezkonkurenčně nejpohodlnější a nejekonomičtější řešení. Značek je na trhu celá řada, například LadyCup, Mamicup nebo Mooncup.

Menstruační kalhotky

Poměrnou novinkou na trhu jsou menstruační kalhotky, které vypadají jako obyčejné spodní prádlo, ale obsahují nepropustnou a savou vrstvu, které spolehlivě zachytí menstruační krev. Nemusíte nic řešit, jen si kalhotky ráno oblečete a je to. Díky tomu, že absorbují obsah až tří vložek, je stačí měnit jen jednou za den. Nemusíte se bát zápachu, protečení ani prosáknutí. Po použití kalhotky vyperete a je to. Na trhu jsou například kalhotky značky Snuggs nebo Meracusky.

zdroj: pexels.com

Mořské houby

Pokud jste zvyklé na klasické tampóny, menstruační houba může být pro vás nejvhodnějším řešením. Jde o mořskou houbu, která je upravena do vyhovujícího tvaru a která se, stejně jako tampóny, zavádí při menstruaci do pochvy, kde nasává menstruační krev. Je měkká a pohodlná a snadno se zavádí. Menstruační houby se prodávají v různých velikostech. Před zavedením je potřeba ji namočit a zmáčknutím zbavit přebytečné vody. Životnost houby je až 6 měsíců. Houby se získávají trvale udržitelným způsobem a jsou v přírodě plně rozložitelné. Se zavedenou houbou je možné se koupat i milovat.

zdroj: Lenka Pipková|fotografie: pexels.com, pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu