Cestování

Jak cestovat udržitelně po České republice? Dodržujte několik pravidel a vybírejte eco-friendly ubytování

Letošní rok je ideální příležitostí k tomu, zamyslet se nad svým stylem cestování a zkusit to jinak. Stylem, který je ohleduplný k životnímu prostředí. Poznávejte svou zem férově a uvědoměle. Jak na to?

Udržitelné cestování

„Cestování zušlechťuje ducha a zbavuje nás předsudků,“ Oscar Wilde

Lidé, kteří cestují, řeší často dilema. Jak cestovat, a přitom nepřispívat k poškozování a znečišťování naší planety? Bohužel masový cestovní ruch vedl na mnoha místech k ničení a devastaci krásných míst. Můžeme zmínit třeba Mallorku, kde se zmenšují pláže kvůli ubývání písku, Benátky, kde výletní lodě ohrožují rovnováhu laguny, apod. Cestovat však lze i jinak. Začít můžete třeba tím, že občas vynecháte exotické krajiny a zůstanete v naší zemi.

Tipy, jak na udržitelné cestování nejen v České republice

Ať už si chcete na dovolené odpočinout, dobře se najíst a napít, poznávat, udělat něco pro své zdraví, je dobré se zamyslet nad tím, co od dovolené očekáváte a najít si ohleduplnou cestu, jak dosáhnout svých cílů.

 • Volte ekologičtější dopravní prostředky jako je například vlak, jeďte na dovolenou na kole nebo zvažte v budoucnu pořízení automobilu, který jezdí na alternativní palivo.
 • Vyhýbejte se velkým hotelům a resortům nebo si zjistěte, zda se zavázali zmenšovat svou ekologickou stopu. Měli by být eco-friendly a vlastnit nějaké udržitelné certifikace.
 • Pitná voda u nás není špatná. Nekupujte balenou, naopak si pořiďte svou vlastní zdravou lahev, ze které budete pít.
 • Vodou šetřete. To, že jste na dovolené, neznamená, že se musíte nutně sprchovat třikrát denně půl hodiny.
 • Odmítejte brčka, lžičky na zmrzlinu, sáčky, igelitky, kelímky, PET lahve s pitím apod. Brčka můžete mít kovová či bambusová, kelímky z recyklovatelných materiálů, sáčky a tašky z látek.
 • Sdílejte své vybavení. Existují různé komunity nebo facebookové skupiny, kde si lidé mohou vzájemně půjčovat věci. Určitě nepotřebujete kempovací potřeby po celý, ale můžete si je vypůjčit nebo poskytnout někomu jinému.
 • Vybírejte zážitky, které neškodí. Navštivte ekofarmy, národní parky, památky UNESCO nebo se vydejte jen tak za nosem.
 • Plavby lodí jsou krásné, ale pro životní prostředí pohroma.
 • V destinaci, kde budete, navštivte lokální krámky a farmáře a kupte si od nich něco dobrého.
 • Nekupujte cestovní malá balení drogerie. Opravdu nejsou potřeba. Buď si vezměte balení z domova nebo si odlijte do menších skleniček.
 • Nekupujte nebezpečné opalovací krémy, které škodí vodě, a především životu v ní, u nás i v zahraničí.
 • Zkuste pomalé cestování.
 • Buďte příkladem ostatním.
 • Poznejte další skvělé tipy, jak cestovat udržitelně.

Kam v ČR vyrazit a kde se ubytovat?

Cyklostezky

Znáte cyklostezky v Královéhradeckém kraji? Jedná se o projekty „Společné dědictví a Společná propagace česko-polského příhraničí“. Cílem je přilákání pozornosti návštěvníků na méně známe trasy, ulevit vytíženějším cestám a přispět k udržitelnému cestovnímu ruchu. Podobně přemýšleli i při realizaci Labské cyklostezky. Turisté se po ní pohodlně dostanou ze státní hranice až do Prahy a zpět.

Západočeské baroko

Plzeňský kraj začal oživovat krásná a často nedoceněná místa. Když navštívíte Letní barokní festival, zjistíte, že splňuje všechny požadavky udržitelného cestovního ruchu. Poznáte výrobky, řemesla i zvyklosti místních lidí. Selské baroko můžete ostatně navštívit i jinde u nás, vyhlášené jsou především Jižní Čechy.

Ubytování eco-friendly v ČR

A kde se ubytovat tak, abyste neškodili životnímu prostředí? Najděte si resort, kam nesmíte vlastním autem, ale z města vás odveze minibus. Omezeno je používání mobilních telefonů a další elektroniky. Eco-friendly ubytování je tady proto, abyste odpočívali, čerpali síly, meditovaly, a to vše uprostřed krásné přírody. Ubytování poskytují nejrůznější eko farmy po celé ČR, kde můžete ochutnat jejich vlastní výrobky, poznat chov hospodářských zvířat a co obnáší péče o ně.

Veggie hotely

Smysl těchto hotelů je jednoduchý. Nikde nesmí být nabízeno žádné maso včetně ryb. U nás se do této skupiny zapojilo zatím pár zařízení ve Francové Lhotě, v Karlových Varech a u Liberce.

Zdroj: pomahamehotelum.cz, theses.cz (diplomová práce), naruby.life.cz | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu