Bydlení Domácnost

Jak doma efektivně šetřit nejen energií a nevzdat se svého komfortu

Ceny energií a dalších nákladů spojených s bydlením rostou, stejně tak ale přibývá možností, jak doma efektivně šetřit. Přinášíme vám řadu tipů jak na to, abyste  ulevili nejen svému rodinnému rozpočtu, ale také zbytečně nezatěžovali životní prostředí.

Domácí spotřebiče

Stejně jako není fuk, čím doma svítíte, tak záleží i na tom, jaké domácí spotřebiče jste pro svoji domácnost zvolili a jak s nimi zacházíte. Není totiž vysavač jako vysavač ani pračka jako pračka. Na první pohled se zdají být všechny skoro stejné, liší se ale nejen množstvím funkcí, ale především svojí energetickou efektivitou. Je velký rozdíl, jestli má váš vysavač příkon 1500 nebo 400 W, to stejné platí i o dalších elektrických spotřebičích.

Obecně platí, že staré spotřebiče dokáží na stejnou práci spotřebovat násobně více energie než jejich moderní příbuzní. Z pohledu financí i ochrany životního prostředí tak nemá vždycky smysl za každou cenu lpět na využívání přestárlých spotřebičů. Energetickou třídu jednotlivých spotřebičů snadno zjistíte na energetickém štítku, kterým musí být povinně vybaveny. Kupujte spotřebiče minimálně A+ nebo A++.

A co ještě? Nenechávejte spotřebiče ve stand-by režimu, ale pokud je nepoužíváte, vypněte je. Ať jste v práci nebo doma.

Vytápění

Vytápění úzce souvisí se zateplením domu. Čím kvalitněji máte zatepleno, čím kvalitnější jsou okna, tím je spotřeba energie na vytápění nižší. Svoji roli hrají ale i další věci, jako je technologie, kterou na vytápění využíváte. Je to obdobné jako se spotřebiči. Zastaralé kotle, ať již na plyn či tuhá paliva, jsou na rozdíl od těch moderních značně neefektivní. Na jejich výměnu, stejně jako na zateplení domu či výměnu oken je ale možné získat dotaci. Pokud máte zatepleno, je jednou z nejšetrnějších metod vytápění tepelné čerpadlo. Mezi drobné kroky, kterými můžete svoji spotřebu energie na vytápění také snížit, patří například umístění aluminiových fólií mezi zeď a radiátor nebo zaizolování oken a dveří pomocí těšnicích pásků.

Vaření

I při vaření můžete ušetřit velké množství energie. Věděli jste, že pokud vaříte v hrnci s pokličkou, ušetříte oproti vaření bez pokličky kolem 30 % energie? Pokud potřebujete na vaření horkou vodu (například na přípravu těstovin, rýže či polévek), je efektivnější si ji předem ohřát ve varné konvici než ji ohřívat přímo v hrnci na plotně. Velikost ploténky či hořáku by vždy měla odpovídat velikosti hrnce. Pokud je hrnec menší, dochází ke zbytečným ztrátám energie. Obdobně často plýtváme i při ohřívání vody například ve varné konvici. Kolik vody ohříváte, pokud si chcete uvařit třeba jen jeden hrnek čaje?

Voda

O tom jak v domácnosti šetřit vodou jsme psali nedávno. Nejde ale jen o menší spotřebu vody, ale taky energie. To platí především při koupání a umývání nádobí, kdy využíváme nikoliv studenou, ale teplou vodu, na jejíž ohřev je potřeba energie. Základní pravidlo tedy zní; nádobí umývejte v myčce, pokud ji nemáte, pak v napuštěném dřezu (nikoliv pod tekoucí vodou). Místo napuštěné vany volte krátké sprchování. Máte-li rádi relax pod teplou sprchou, pak si ho dopřejte jen jednou za pár dní, nikoliv každý den.

Potraviny

Plýtvání potravinami především v západním světě nabralo neuvěřitelných rozměrů. Máme přeplněné lednice, jídlo z nich nestíháme spotřebovat a ono se pak kazí, neumíme zpracovávat zbytky. A tak končí  až třetina vyprodukovaného jídla na skládkách; až ze 40 % na tom mají podíl právě domácnosti. V Evropě připadá na jednoho člověka 96 až 115 kg vyhozeného jídla za rok. Tržní cena potravin, které se na světě ročně vyhodí, odpovídá podle Organizace pro výživu a zemědělství HDP Švýcarska. Co můžete udělat vy?

Nenakupujte do zásoby, ale jen tolik kolik pohodlně spotřebujete. Vyhněte se do co největší míry mraženým potravinám, na jejichž uchování je potřeba velké množství energie. Naučte se vařit ze zbytků, naše babičky z nich dokázaly vykouzlit takové dobroty, jako je třeba žemlovka. Lednici není potřeba mít nastavenou na nejvyšší stupeň výkonu, snižte jej co nejvíce, a také zbytečně nenechávejte její dveře otevřené. Zároveň pravidelně odmrazujte mrazák. Vrstvy ledu, které se v něm tvoří, několikanásobně zvyšují spotřebu energie.

fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu