Domácnost Móda a krása

Jak ekologicky na zubní hygienu? Vyměňte plast za bambus

Bez kartáčku na zuby se nikdo z nás neobejde, za svůj život jich průměrný člověk spotřebuje kolem tří set. Roční celosvětová spotřeba těchto dentálních pomůcek se odhaduje na 3,6 miliardy, velká většina zubních kartáčků se přitom vyrábí z plastu a v přírodě se rozkládá až za tisíc let. Plastovým odpadem jsme ale bohužel již zaplavili celou planetu a pro životní prostředí na Zemi to představuje obrovský problém. Snížit spotřebu plastů můžeme snadno i v naší koupelně, jednou z možností je si místo plastového pořídit zubní kartáček z bambusu. 

Bambus je nový plast

Bambus je jedna z vůbec nejrychleji rostoucích rostlin a na jeho rychlý růst není potřeba používat žádné pesticidy ani jiné chemikálie. Jde přitom o přírodní materiál s řadou skvělých vlastností, které se skvěle hodí i na výrobu zubních kartáčků, tedy přesněji jejich rukojetí. Není tedy sebemenší důvod používat kartáčky plastové. Problematické zůstávají pouze štětiny.

Pozor na štětiny

Na jejich přírodní verze štětin kartáčku se dají použít zvířecí štětiny, ale podle některých stomatologů jsou takovéto kartáčky příliš tvrdé. Výrobci ekologických kartáčků proto v drtivé většině používají štětiny nylonové, ty je ale potřeba před tím, než použitý kartáček vyhodíte na kompost, kleštěmi z kartáčku vytrhat. Někteří výrobci ale používají na výrobu štětin upravený, rozložitelný nylon nebo bezproblémový ricinový olej.

Jde to ale i bez bambusu

Další ekologickou alternativou na trhu se zubními kartáčky jsou ty z recyklovaného nebo bioplastu. Firmy Ecodis nebo Swack dokonce vyrábí zubní kartáčky z bioplastu, které disponují vyměnitelnou hlavicí. Nejen skalní ekologové objevili i výhody zcela přírodního “kartáčku” z kořene stromu salvadora perská.

Obyčejným kartáčkem to nekončí

V nabídce jsou ale i další běžné produkty dentální hygieny v ekologickém provedení. Pořídit si tak můžete i k životnímu prostředí šetrné zubní nitě, mezizubní kartáčky a samozřejmě také pasty na zuby. Jaké ekologické kartáčky najdete u nás na trhu? Připravili jsme pro vás přehled těch nejvýznamnějších značek. Ekologický kartáček pořídíte už za cenu kolem stokoruny, ty dražší kolem 150 korun.

Redecker

Kartáčky Redecker jsou stoprocentně rozložitelné a z přírodních materiálů. Vyrábí se z bukového dřeva s přírodními, vepřovými štětinami. Velmi dobře se drží v ruce a snadno se udržují čisté.

Humble brush

Humble Brush kartáčky se vyrábějí ve Švédsku z bambusových vláken. Jejich rukojeť je jemná, ergonomicky tvarovaná a velmi lehká. Štětiny jsou měkké, vyrobené z nylonu.

Ecodis

Ecodis kartáčky se vyrábí z bioplastu, jejich hlavici s měkkými štětinami přitom po opotřebení snadno vyměníte a to pomocí zacvakávacího mechanismu.

Hydrophil

Za kartáčky ze 100 % obnovitelných zdrojů stojí trio z Hamburku. Tělo kartáčku je vyrobeno z bambusu, velmi měkké štětiny z ricinového oleje.

Mobake

Bambusové kartáčku slovenské produkce jsou doplněny nylonovými štětinami. Typické jsou pro ně krásné slovanské vzory či motivační citáty na rukojeti.

Curanatura

Zcela biologicky rozložitelné kartáčky Curanatura jsou nejen ekologické, ale také splňují veškeré požadavky pro zdravý zubní kartáček. Na jejich výrobu se používá bambus a speciálně upravené nylonové štětiny, které jsou v přírodě plně rozložitelné.

zdroj: The Independent, Econea, Biooo, gq-magazine|fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu