Aktuality Bydlení

Jak proměnit i malý balkon v jedlou zahradu

zdroj: pexels.cz
Chtěli byste si doma pěstovat alespoň některé bylinky a zeleninu, ale nemáte zahradu? Nemusí to být problém, pokud máte k dispozici alespoň balkón. Nepotřebujete přitom nijak zvlášť velkou plochu, i na metru čtverečním si vytvoříte překvapivě výnosnou zahrádku.

Nebát se

Balkón sice máte, ale netušíte, jak dál? Doporučujeme začít raději v menším s nenáročnými rostlinami a balkonové pěstování si tak nejprve osahat. Určitě nemusíte mít obavu z bylinek, rajčat nebo paprik. Než se pustíte do zařizování své balkónové zahrádky, zamyslete se, co od ní očekáváte. Chcete mít co nejvíce zeleniny? Nebo vám jde hlavně o příjemné prostředí k odpočinku? Či vám zvedne náladu pohled na krásně rozkvetlý balkón?

Než začnete

Není balkón jako balkón. Rozdíly nejsou pochopitelně jenom ve velikosti, ale především v orientaci – jinak se bude dařit rostlinám na zahrádce orientované na západ, jinak na sever.  Některé rostliny preferují slunce, jiné větší zastínění. Rozdíly jsou i v toleranci teplot a požadavkům na vlhkost substrátu. Všechny tyto informace najdete na obalech se semínky, nebo vám poradí přímo v zahradnictví.

Výběr nádoby

Při výběru nádob na pěstování se nenechte zlákat reklamou. Pokud nemáte možnost každodenního zalévání, oceníte dražší samozavlažovací truhlíky, jinak se dá ale pěstovat téměř ve všem; v pytli od brambor, holinkách nebo klasických truhlících a květináčích. Populární jsou i „záhony“ z europalet. Pokud máte na balkóně hodně sluníčka, bylinky i zeleninu zasaďte do plastových nádob světlé barvy, aby se půda zbytečně nepřehřívala a nevysychala moc rychle. Každá nádoba by měla mít vespodu otvor pro odtok přebytečné vody, aby rostliny nezačaly hnít.

Úspěch zaručen?

Bez čeho se určitě neobejdete, jsou kvalitní, vzdušný substrát a kvalitní, silné a zdravé rostliny, které jsou určené pro pěstování v nádobách. Takové většinou neseženete ve velkých zahradních centrech, ale spíš v menších zahradnictvích. Pokud znáte někoho, kdo ve vašem okolí na balkóně pěstuje, určitě si nechte poradit nejen spolehlivé zahradnictví, ale také jaké odrůdy ve vaší oblasti jdou. Téměř jistotou jsou rajčata, papriky, jahody a bylinky. Nezapomínejte ani na výživu rostlin, skvěle vám poslouží kompost a hnůj.

Miniaturní balkón

Pěstevní prostor snadno zvětšíte nikoliv směrem do plochy, ale do výšky. Menší květináčky můžete umístit na schůdky nebo háčky, další možností je kaskádovité uspořádání květináčů nebo závěsné květináče či koše. Pokud jste zruční, můžete si vyrobit pyramidu například z bedýnek. V horním patře vám skvěle poroste bazalka nebo majoránka a další rostliny středomořského typu; uprostřed rostlinky, které mají rády polostín a vlhčí půdu, například meduňka a koriandr; dolní patro osaďte pažitkou nebo mátou.

Pořád váháte?

Pokud je pro vás skutečně obtížné začít, můžete si pořídit all inclusive pěstovací sadu nebo vyrazit na některý z workshopů (balkónového) pěstování. Workshopy o jedlých balkónech pořádá v Praze například sdružení Kokoza, organizace Permakultura nebo online mimo jiné Bylinkový ráj.

zdroj: Lenka Pipková | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu