Vítejte » Zprávy » Jak se má bazalka stříhat? Měla by se nechat kvést?

Jak se má bazalka stříhat? Měla by se nechat kvést?

Máte rádi bazalku a chcete si ji vypěstovat doma? Pak máte pravdu! Ať už pro svou chuť nebo léčivé vlastnosti, bazalka je velmi oblíbeným kořením, které se skvěle hodí do mnoha receptů.

Při pěstování této rostliny však existují určité jemnosti, kterým musíte věnovat pozornost, pokud chcete sklízet krásnou a bohatou úrodu. V tomto článku vám vysvětlíme, jak bazalku stříhat a nechat kvést.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Atelier Můj Domov (@ateliermujdomov)

Výhody prořezávání bazalky

Řez bazalky je velmi důležitý pro dobrý růst a zdraví. Pravidelné prořezávání může rostlinu povzbudit k tvorbě většího počtu listů a ke kvetení. Odříznuté listy totiž uvolňují mízu a podporují tvorbu nových výhonků. Prořezávání také pomáhá zabránit přílišnému šíření bazalky a předcházet vzniku škůdců a chorob. Udržuje také zahradu nebo zeleninový záhon v co nejlepším stavu. Zastřihování je také velmi užitečné pro získání plných větví, které vám poskytnou více čerstvých listů pro vaše pokrmy.

Kdy a jak by se měla bazalka prořezávat?

Je velmi důležité bazalku pravidelně prořezávat, abyste podpořili její zdravý a bujný růst. S řezem můžete začít, jakmile rostlina vytvoří několik párů listů. V jednom okamžiku byste však neměli zastřihnout více než polovinu listů. Použijte ostré nůžky nebo zahradnické nůžky a stříhejte listy co nejblíže k místu nasazení.

Je nezbytné udržovat rostlinu hydratovanou a zdravou pravidelnou zálivkou, protože bazalka, která vysychá, se velmi špatně krotí. Vyhněte se příliš bohatým hnojivům, protože mohou zabránit tvorbě květů.

Bazalku je nejlepší stříhat ráno, když je rostlina ještě svěží a vlhká. Pozdní prořezávání může rostlině způsobit další stres, který by mohl zpomalit její růst a produkci. Navíc je lepší provádět časté malé řezy než jeden drastický řez. Jakmile jste spokojeni s počtem listů na bazalce, seřízněte nad bočními větvemi, aby mohly nadále vytvářet listy.

Proč a jak by měla bazalka kvést?

Nechat bazalku kvést je důležité, protože to umožňuje rostlině rozmnožovat se. Z květů se vytvoří semena, která lze sklízet a uchovávat pro výsadbu nových odrůd. Aby toho bylo dosaženo, je třeba bazalku pravidelně zastřihávat, aby nerostla příliš vysoko a stonky neoslabovaly, ale dostatečně, aby mohla kvést. Doporučuje se také stříhat právě v době, kdy začíná vytvářet semena, protože tím se stimuluje kvetení.

Jakmile se rozhodnete nechat bazalku kvést a dosáhne požadované výšky, následuje několik kroků:

  • Odstraňte nejdelší a nejsilnější stonky.
  • Podpořte růst seříznutím malých stonků pod nimi.
  • Pravidelně hnojte, abyste podpořili kvetení.
  • Jednou týdně vydatně zalévejte.
  • Odstraňte všechny plody, které se objeví, abyste zabránili oslabení rostliny.
  • Jak skladovat bazalku po prořezání a odkvětu

Po prořezání a odkvětu můžete bazalku uskladnit pro další použití. Nejlepším způsobem uchovávání je sušení ve vrstvách v cedníku. Můžete ji také zmrazit, ale sušení je vhodnější, protože si snáze uchová chuť a vůni. Pokud chcete bazalku konzumovat čerstvou, můžete ji vložit do misky naplněné vodou a umístit do lednice. Pokud se voda vypaří, doplňte ji.

Čerstvou bazalku lze také nasekat a uložit do vzduchotěsných sklenic, střídavě ve vrstvách nasekané bazalky a jemné soli, poté uzavřít a uložit do chladničky. Pokud chcete bazalku uchovávat v květináči, zasaďte ji do vlhké půdy ve stínu.

Řez bazalky je důležitým krokem k zajištění jejího dobrého růstu a kvetení. Je důležité stříhat ve správné výšce a používat čisté nůžky, aby se zabránilo šíření chorob. Po zastřižení může bazalka vykvést a zpestřit vaši zahradu. Pokud budete dodržovat uvedené rady, budete se moci z bazalky a jejích květů těšit ještě dlouho.

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.