Stravování

Jak správně likvidovat použité roušky a respirátory? Hygiena je důležitější než ekologie

Likvidace roušek
Použití roušky, ústenky a respirátory má doma každý. Víte, jak se těch použitých bezpečně a ekologicky zbavit? Jedná se totiž o potenciálně rizikový odpadní materiál a podle toho by se s ním mělo zacházet.

Jednorázové roušky

Jednorázové roušky jsou z ekologického hlediska rozhodně nejhorší. Jak napovídá název, můžete je použít pouze jednou a po 2 až 3 hodinách musíte sundat. Vždy ale záleží na tom, jak moc třeba komunikujete s ostatními, jaké je počasí apod. Někdy je potřeba vyměnit ji dřív. Roušku opatrně sundejte a vyhoďte do komunálního odpadu. Ministerstvo zdravotnictví navíc doporučuje vložit ji do plastového sáčku, který pevně zavážete. Nezapomeňte si pečlivě umýt ruce mýdlem nebo použít dezinfekci.

Roušky na opakované použití

Látkové ušité roušky, které si české šikovné ručičky zvládly vyrobit doma, jsou rozhodně mnohem lepší variantou. Na internetu naleznete spoustu různě propracovaných střihů a některé ušijete i bez šicího stroje. Také se dají koupit různorodé materiály. Nejlepší je samozřejmě kvalitní bavlněné plátno (snese pravidelné vyvařování), v prodeji jsou i taková, která obsahují stříbro nebo mají antibakteriální úpravu. Také kvalitní bavlněný úplet se dá použít na jednu vrstvy, obvykle vnitřní, ale ne každému vyhovuje.

Tyto roušky po sundání nevyhazujte. Dejte je raději vyprat nebo je vyvařte v horké vodě. Návod je jednoduchý. Vložte je do hrnce a nechte pod pokličkou asi pět minut. Vyždímejte, usušte a vyžehlete napařovací žehličkou nastavenou na vysokou teplotu. Roušky mějte schované v nějaké uzavíratelné nádobě, aby se vám neznečistily.

Kdo má takových roušek víc, asi spíše využijte pračku a klidně i sušičku. Další postup už je stejný. Likvidace se nikterak neliší od jednorázových. Když už se nedá rouška použít, vložte ji do plastového pytle o tloušťce alespoň 0,2 mm, zajistěte a vhoďte do směsného odpadu.

Pytle s použitými rouškami nikdy nedávejte mimo kontejnery, protože pracovníci, kteří mají na starosti odvoz odpadu, by s nimi museli manipulovat.

Respirátory

U respirátorů je to trochu složitější. Vzduch v nich se čistí tak, že prochází přes filtr, který ho zbavuje škodlivé látky nebo látek. Existují různé druhy podle jejich schopnosti vás ochránit:

  • Vysoce účinný respirátor: celoobličejový s vydechovacím ventilem a filtry pro ochranu proti toxickému prachu
  • Jednorázový respirátor: vyrobený z filtračního materiálu, kryje nos a ústa. Může být opatřen vydechovacím ventilem. V takovém případě není vhodný pro nošení na veřejnost, protože sice chrání vás, ale ne vaše okolí. Vydrží jen omezenou dobu, po několik hodin.

Pokud nemají respirátory vyměnitelný filtr, vyhazují se asi po 4 až 8 hodinách v závislosti na jejich číselném označení. Dvojkové vydrží asi o hodinu až dvě méně než trojkové. Filtry vyměňujte vždy podle pokynů výrobce. Samotná likvidace probíhá stejně jako u použitých roušek.

Likvidace roušek a respirátorů u lidí v domácí léčbě nebo v karanténě

Jakmile se doma léčíte nebo máte nařízenou karanténu a existuje u vás riziko onemocnění, musíte s použitými rouškami nebo respirátory zacházet mnohem opatrněji a věnovat hygieně ještě větší pozornost. Uložte je do plastového pytle na odpadky, přidejte i rukavice, kapesníky apod., po naplnění pevně zavažte. Plastový pytel patří ještě do dalšího pytle a znovu zavázat. Nechráníte totiž jen sebe, ale i ostatní. Vydezinfikujte a až poté hoďte do popelnice, nikdy ne vedle. Poté si vydezinfikujte ruce nebo omyjte mýdlem a vodou.

V některých městech je to snažší

Jak vidíte, koronavirus na recyklaci a životní prostředí doopravdy moc nemyslí. Použité roušky a respirátory jsou rizikový odpad, který skutečně patří pouze do směsného odpadu. V některých městech však narazíte na speciální kontejnery. Ty jsou určeny právě na roušky a použité rukavice. Namátkou se jedná například o Karvinou, Benátky nad Jizerou nebo některé městské části Prahy.

zdroj: bbvaopenmind.com, mindbodygreen.com | fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu