Technologie

Jak vypadá v praxi zelená cesta v intralogistice?

Provoz moderního skladu nebo distribučního centra vyžaduje velké množství manipulační techniky, od vysokozdvižných vozíků přes vozíky regálové až po speciální tažné soupravy. Na mnoha pracovištích sestává flotila manipulační techniky stále ze strojů poháněných spalovacími motory.

V průmyslu šetrně

Novým trendem, v jehož čele stojí intralogistická společnost STILL, je však odklon od techniky, která se podílí na znečišťování životního prostředí. Cílem STILL je vytvářet produkty, které lze pohánět co nejšetrnějším způsobem, vydrží fungovat velmi dlouhou dobu a jejich čištění nevytváří nebezpečný odpad vypouštěný do kanalizačního systému.

Bezemisní vozíky vítězí v porovnání produktivity

Vysokozdvižné vozíky na elektrický pohon existují již relativně dlouho. Firmy, které vozíky potřebují, se ale zdráhají do elektrických strojů investovat, z několika důvodů. Jedním z nich je samotná velikost investice a její návratnost. Kompletní přeměna flotily nepatří k levným záležitostem a může trvat i několik let, než si na sebe svým energeticky šetrnějším provozem vozíky vydělají. Některé společnosti však mají také za to, že elektrické vozíky jsou méně produktivnější. Dnes je už opak pravdou. V nezávislém testu vysokozdvižných vozíků v minulém roce jasně zvítězil RX 60, elektricky poháněný bezemisní vozík ze stáje STILL. V produktivitě se RX 60 dieselové vozíky nemohly vyrovnat, a to stejné platí i o tichosti a flexibilitě vozíku. Budoucnost manipulační techniky je tedy jednoznačně elektrická.

Baterie, která déle vydrží a rychleji se nabije

Elektrickou manipulační techniku lze v zásadě pohánět dvěma způsoby – buď starším typem olověných akumulátorů nebo pomocí Li-ion (lithium-iontových) akumulátorů. STILL nabízí velké množství svých produktů ve verzi s Li-ion akumulátorem. Důvod je jednoduchý, oproti olověným akumulátorům jsou Li-ion akumulátory prakticky bezúdržbové a při stejném objemu se do nich vejde mnohem více energie. Olověný akumulátor pojme 25 watthodin na kilogram, zatímco Li-ion akumulátor se stejným objemem pojme až 90 watthodin. Tento typ baterií lze navíc snadno recyklovat a jejich nabíjení je extrémně rychlé. Plné nabití je možné už po 1,5 hodině zapojení na nabíječku.

Mytí vozíků lze řešit i bez hadru a kýblu s vodou

Manipulační technika se mnohdy pohybuje v zaprášeném prostředí a pokud musí vyjet ven, pak se na vozíky lepí bláto a další nečistoty. Udržování manipulační techniky v čistém stavu je velmi důležité, nejenom z estetického hlediska, ale také kvůli jejich správnému fungování. Bohužel, drtivá většina firem čistění manipulační techniky podceňuje a nevlastní prostory ani techniku, které umožňují provést myt vozíků ekologicky šetrnou cestou. Proto dochází k situacím, kdy pracovníci pouze dostanou k dispozici hadr, kýbl a hadici s vodou. Výsledný odpad, který je pro životní prostředí velmi škodlivý, pak putuje rovnou do kanalizace. STILL se rozhodl u nás nabídnout unikátní řešení tohoto problému. Mobilní myčka přijede přímo do firmy, rychle vyčistí i usuší manipulační techniku a veškerá odpadní voda, která zbyde (myčka má v sobě zabudovanou vlastní ČOV), je bezpečně odvezena a zpracována ekologicky šetrným způsobem.

zdroj: Still Česká republika, foto: Still Česká republika

Sdílejte článek:
Štítky

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu