Aktuality Příroda

Jak vzít obnovu krajiny do vlastních rukou. Pozvánka na online přednášku

Česká krajina není v dobrém stavu a příčinou je náš dosavadní přístup k ní. Především industriální zemědělství proměnilo její tvář a připravilo ji o základní udržitelné mechanismy, včetně schopnosti efektivně zadržovat vodu. To se nám nyní vrací a bojujeme s rozsáhlým a dlouhodobým vysycháním krajiny. Ekolog a ochránce přírody Jiří Malík se dlouhodobě věnuje projektu Živá krajina, který má za cíl uzdravit naši krajinu a vrátit jí schopnost zadržet tolik potřebnou vodu. O tom, jak obnova krajiny probíhá a jak se může zapojit každý z nás, promluví dnes na online přednášce Živá krajina - jak vzít obnovu krajiny do vlastních rukou.

Intenzivní zemědělství

Hlavní příčinou devastace naší krajiny a je dominance intenzivního zemědělství a nevhodné vodohospodářské zásahy a úpravy. Takto způsobená omezená možnost krajiny zadržet vodu v kombinaci se změnou intenzity a frekvence srážek v důsledku změn klimatu způsobuje současné dramatické sucho.

Zdravá krajina

Pokud je krajina zdravá, přirozeně zadržuje vodu, udržuje v chodu malý vodní cyklus i živé a zdravé lesy. Možnosti zadržení vody v krajině převyšují možnosti zásobních přehrad, je však zapotřebí, aby voda meandrovala potoky a říčkami, zůstávala v tůních, rybníčcích a mokřadech a vsakovala se v remízcích. Další nezbytností je i zvýšení podílu stromů a keřů v krajině.

Projekt Živá krajina

Spolek Živá voda v čele s Jiřím Malíkem se věnuje možnostem zadržení vody v naší krajině a připravil celoplošný koncept, jak poměrně snadno obnovit hydrologický režim krajiny. Nejde ale jen o teorii, Malíkův expertní tým možnosti testoval přímo v terénu na projektu Zdoňov na Broumovsku a pokud by byl tento model aplikován na celou Českou republiku, podařilo by se v krajině zadržet tolik vody, kolik pojme minimálně deset “Orlíků”. Jaké postupy Jiří Malík při plánování obnovy krajiny používá a jak se může každý z nás zapojit, se dozvíte na online přednášce Živá krajina – jak vzít obnovu krajiny do vlastních rukou 25. května 2020.

Kdy: 25. 5. 2020 od 20:30

Kde: online, na Facebooku Josefa Šedlbauera nebo na kanálu strany Zelených

Cena: zdarma

zdroj: pro KRAJinu |fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu