Domácnost

Jak zlikvidovat psí hovínka? Hodit do popelnice, bioodpadu nebo zkompostovat?

Kompostování psích výkalů
Váš pejsek přináší spoustu chlupaté radosti a roztomilosti, současně s tím ale čtyřnohý miláček produkuje také exkrementy. Jak se jich vhodně zbavit? Dají se kompostovat?

Klasické kompostování je problém

Psí trus patří mezi organický materiál a ten samozřejmě podléhá biologickému rozkladu. Oproti biologicky rozložitelnému kuchyňskému odpadu zde existuje velký rozdíl. Výkaly masožravců mohou obsahovat patogenní organismy, které mohou přenášet nejrůznější nemoci a za určitých podmínek se přenést i na člověka. Za určitých podmínek ale kompostovat lze. Je nutné zajistit teplotu nad 65 °C po dobu alespoň 6 dní. Také je vhodné přidávat větší množství materiálu najednou a kombinovat s ostatními složkami. Nepraktické je, že psí výkaly můžete do kompostu vpravovat jen v určitém množství (cca 10 výkalů) asi 20 cm pod povrch do kompostu nebo do půdy a lehce zasypat vápnem.

V našich podmínkách dosáhnete ideálního prostředí pro kompostování psích hovínek jen stěží. Musíte mít opravdu dobře provzdušněný kompost a přehazovat ho aspoň pětkrát do roka. Teplota musí přesáhnout uvedené číslo. Výsledný materiál také není vhodný pro zeleninové záhony nebo do květináčů, protože si nemůžete být jisti, že už neexistuje riziko kontaminace.

Rada: Nikdy nedávejte exkrementy do sběrných popelnic na bioodpad. Tam patří pouze rostlinné zbytky.

Při kompostování psích výkalů musíte hlídat také pevnost podloží pod kompostem. Tekutiny, které z něj odchází, by se neměly vpíjet do vaší zahrady a dostat se třeba do studny. Psí bobky na klasický kompost raději nedávejte.

Speciální kompostéry

Na kompostování psích exkrementů můžete využít kompostéry určené přímo na to. Dají se koupit speciální, vyrobené z odolného plastu ve tvaru kýble nebo pyramidy. Dávají se do země a kouká jen víko. Lepší modely mají dokonce i přepad.

Fungují jako takový malý septik. Výkaly převede kompostér na kapalinu, ta se vstřebává do okolní půdy a pak do podloží. S každou dávkou výkalů se přidává voda a přípravek na bázi enzymů, který urychluje celý proces.

Jak na kompostování psích výkalů?

  1. Připravte si místo, kam kompost umístíte. Kdo má k dispozici menší prostor, existuje i možnost využít starý odpadkový koš. Vyvrtejte do něj otvory po straně a ve spodní části odpadkového koše. Ten umístěte na správné místo, do vhodné, vykopané jámy.
  2. Do připraveného kontejneru nasypte na dno menší kameny nebo kousky cihel apod., trochu suché trávy, listí, větviček.
  3. Když hodíte do kompostu lopatku psího trusu, přidejte lopatu plnou uhlíkového materiálu (např. posekaná tráva). Poměr uhlík: dusík v psí stolici je asi 6:1, staří přidat jeden díl uhlíkatého materiálu na dva díly stolice.
  4. Každých několik dní přihoďte lopatku plnou starého kompostu, pokud máte, abyste podpořili vznik prospěšných bakterií, které urychlují rozklad. Když začínáte, použijte materiály ze zahrady. Dají se také zakoupit různé urychlovače kompostu a enzymy.
  5. Udržujte kompost vlhký.
  6. Vznik vysoce kvalitního kompostu podpoříte přidáním kalifornských žížal. Ty budou potřebovat nějaké doplňkové krmivo jako šlupky z ovoce či zeleniny apod., ale pochutnají si i na psí stoličce. Na oplátku vyrobí velmi kvalitní hnojivo bez patogenů. Pozor na to, že do kompostu nepatří úplně všechno, co byste tam možná chtěli dát.

Jak používat kompost s obsahem psích exkrementů?

Pokud jste naprosto přesně dodržovali správný systém kompostování, nebude produkt obsahovat žádné patogeny. Přesto se doporučuje tento kompost používat raději na trávník, okrasné keře a kolem stromů.

Kompost samotný je připravený k použití ve chvíli, kdy připomíná klasickou půdu. Čas se liší v závislosti na vašich podmínkách a prostředí. Se zdravou populací žížal a ve velkém teple je směs připravena asi za tři měsíce. V chladnějším prostředí to bude trvat o něco déle.

Zdroj: pethelpful.com, kompostuj.cz | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu