Domácnost Móda a krása Společnost

Je něco lepšího než recyklace? Upcyklace

Už jsme si zvykli, že staré a nepotřebné věci nevyhazujeme jen tak do koše, ale, pokud to jde, odevzdáváme k recyklaci. Upcyklace neboli upcycling ale přináší řadu možností, jak staré a nepotřebné harampádí proměnit v něco s vyšší užitkovou hodnotou a znovu využívat. 

O co jde

Upcycling na rozdíl od recyklace zvyšuje hodnotu věcí. Staré a nepotřebné můžeme upravit tak, že nám může sloužit ještě mnoho let, často ale za úplně jiným účelem, než měl původní výrobek. Z rozbitého fotbalového míče se může stát květináč, ze starého nenošeného svetru obal na knihu, z děravé smaltové konvice lustr nebo z prázdných lahví od mléka penály na pastelky. Zatímco během recyklace dochází k přetvoření samotného materiálu, ten zůstává u upcyklace stejný, jen se mění účel a forma využívání dané věci. Zachování původních materiálů je základním rysem upcyklace.

Kreativita nade vše

Na upcyklaci není nic složitého a většinu proměn starého v nové zvládne hravě většina z nás. Jiné je to ale s úvodním nápadem, na co vše by se dala nepotřebná věc využít. K tomu je potřeba notná dávka kreativity a fantazie, protože nové využití je často na míle vzdálené od toho původního. Naštěstí je internet plný inspirace, jak lze využít i tu nejméně potřebnou věc.

zdroj: upcycling, habitat.org, wikipedia | fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu