Aktuality Stravování

Je veganství nejlepší prevencí před koronavirovou pandemií?

zdroj: pexels.com
Ptačí chřipka, prasečí chřipka, nemoc šílených krav, ebola a nyní COVID-19. Všechna zmíněná virová onemocnění spojuje původ v říši zvířat. Některé organizace, média a odborníci se tak ptají na to, zdali by nejlepší prevencí proti příští pandemii nebyla zásadní změna stravovacích návyků - konkrétně přechod na veganskou stravu.

Hledání pojítka mezi masným průmyslem a koronaviry

Na to, jaká je souvislost mezi masem a novým koronavirem (COVID-19), se rozhodla podívat PETA. Ta již dlouho varuje před zdravotními riziky spojenými s konzumací masa a chovy zvířat, které jsou v případě špatných podmínek živnou půdou pro vznik různých chorob. Není tak velkým překvapením, že organizace považuje veganství za nejlepší cestu k ochraně zvířat, životního prostředí i lidského zdraví, a to nejen nyní, ale také po odeznění pandemie.

PETA zároveň uvádí, že podle amerických center pro kontrolu a prevenci nemocí přibližně 75 % nedávno objevených infekčních nemocí postihujících lidi začalo jako onemocnění zvířat. Prasečí chřipka zabila tisíce lidí po celém světě a ptačí chřipka má nejméně 144 různých kmenů. Podtyp viru ptačí chřipky s označením H5N1 je obzvlášť nebezpečný a zabije kolem 60 % těch, kteří se jím nakazí.

zdroj: pexels.com

Přestaňte jíst maso, doporučuje ředitelka organizace PETA v Británii

Elisa Allen, „zvířecí advokátka“ a ředitelka PETA v Británii, upozorňuje na několik dalších zajímavostí. Například v roce 2011 zveřejnila nezisková organizace EcoHealth Alliance, která se snaží chránit lidi před novými infekčními chorobami (jako je COVID-19), výsledky průzkumu, z něhož vyplývá, že méně než jeden z pěti respondentů si spojuje s pandemií zvířata. Právě to Allen považuje za jeden z důvodů, proč bychom měli být všichni vegani.

Zvířata jsou podle Allen běžně krmena obrovským množstvím antibiotik. Kvůli tomuto nekontrolovatelnému používání antibiotik se určité bakterie staly rezistentní. Někteří odborníci předpovídají, že do roku 2050 zemře více lidí na nemoci způsobené bakteriemi odolnými vůči antibiotikům než na rakovinu. Pro zajímavost jen v roce 2017 dle celosvětových statistik Health Metrics and Evaluation (IHME) umřelo na rakovinu 9,4 až 9,7 milionu lidí. Nejedná se tak rozhodně o malé číslo.

Zabrání veganství budoucím pandemiím?

Lepší podmínky chovu zvířat a dodržování přísnějších hygienických norem by zcela jistě riziko přenosu nemoci na člověka minimalizovalo. Bude tak zajímavé sledovat, jak se jednotlivé vlády k problematice masného průmyslu a trhů s živými zvířaty postaví. Jak jsme psali zde, i samotná Čína zvažuje trvale zakázat konzumaci psího a kočičího masa.

zdroj: PETA, euronews.com | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu