Chodící ryby
Udicovka australská (Sympterichthys unipennis) patřila ještě donedávna do skupiny dříve hojně rozšířených, nyní extrémně vzácných chodících ryb. Jejich modifikované ploutve totiž připomínají ruce a pohybují se na nich po mořském dně, jako kdyby chodily. Vědci se domnívají, že tyhle 15 cm dlouhé ryby, žijí pouze v mělkých vodách při pobřeží Tasmánie a ani v této oblasti nejsou nijak hustě zastoupené.
Poprvé a naposledy před 200 lety
Spatřit některou z chodících ryb je veliká vzácnost. V případě udicovky australské dokonce neobyčejná; naposledy ji totiž zahlédl francouzský biolog François Péron v roce 1802 a dovezl ji jako exemplář do pařížského přírodovědného muzea. I přes mnohaletou snahu vědců a potápěčů se ji nepodařilo znovu objevit, a tak byla letos vyhlášena za vyhynulou.
Příbuzenstvo v ohrožení
O mnoho veselejší není situace ani pro ostatní druhy chodící ryb. Ze všech třinácti dosud žijících jich sedm nebylo spatřeno minimálně od roku 2000 a všechny patří mezi ohrožené nebo extrémně ohrožené druhy. Největší riziko představují změny v jejich životním prostředí – změny klimatu, oteplující se oceány a rostoucí míra znečištění a dá se předpokládat, že na seznam vyhynulých chodících ryb brzy začnou přibývat další druhy.
zdroj: National Geographic, biolib.cz, refresher.cz, livescience.com | fotografie: unsplash.com
To znamená že francouzský biolog François Péron zahubil pro muzejní účely posledního známého žijícího jedince tohoto druhu! Takže jej vlastně vyhubil pro ochranu rozmanitosti druhů. Obdivuhodný počin pro ochranu přírody… 🙂