Aktuality Příroda

Jednorázové plasty dostaly díky koronaviru opět zelenou. V oceánu nyní spíš narazíte na roušku než na medúzu

Pandemie koronaviru postavila stopku snaze do co největší možné míry omezit používání jednorázových plastů. Ty zaplavily naše životy více než koronavirus sám. Nejde jen o jednorázové ochranné pomůcky jako jsou rukavice, respirátory nebo roušky, ale také o plastové kelímky, krabičky na jídlo, sáčky na potraviny a mnohé další výrobky. Covidový odpad zaplavil i oceány, kde notně zhoršuje už tak katastrofální znečištění, především plastovým, odpadem. 

Ochránci životního prostředí bijí na poplach

Ochránci životního prostředí varují před dramatickým zhoršením znečištění oceánů odpadky, které už nyní ohrožují život pod hladinou, v důsledku pandemie koronaviru. Francouzská nezisková organizace Opération Mer Propre, která mimo jiné pravidelně sbírá odpadky plážích Azurového pobřeží, začala bít na poplach poté, co potápěči našli ve Středozemním moři ohromné množství covidového odpadu, jak jej nazvali.

Jde o lahvičky od dezinfekce i jednorázové rukavice a roušky, které si v oceánu plavou jako hejna medúz. Podle slov Opération Mer Propre se jedná o ohromné množství tohoto odpadu a dá se očekávat, že se brzy projeví i důsledky toho, že se miliony lidí na planetě ve snaze zabránit přenosu nemoci uchýlily k masivnímu využívání jednorázových plastů.

Ochrana na opakované použití

I jednorázové ochranné pomůcky přitom často mívají svoji alternativu. Roušky na jedno použití se dají ve většině případů nahradit látkovými, které je možné prát a používat opakovaně, místo rukavic stačí v běžném životě zvýšit hygienu rukou – častěji je mýt a také využívat, například v obchodech, desinfekci spíše než nosit jednorázové  plastové rukavice.

Miliony tun plastu

Už před vypuknutím pandemie představovalo dramaticky rostoucí zaplavování oceánů plastovým odpadem ohromný problém. Podle odhadů Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) skončí ročně v oceánech 13 milionů tun plastů, do Středozemního moře je to 570 000 tun každý rok. Ekologická organizace WWF to přirovnala k situaci, kdy bychom každou minutu vhazovali do moře 33 800 plastových lahví. Problémem není jen fakt, že se jednorázové roušky rozkládají v přírodě kolem 450 let, ale především to, že si je živočichové, včetně velkých savců jako jsou delfíni, pletou s potravou a mohou se pro ně stát smrtící zbraní.

zdroj: The Guardian |fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu