Aktuality Cestování

Jezdíte rádi pod stan? Vyzkoušejte některý z eko-kempů v Chorvatsku, Slovinsku či jinde v Evropě

Tak nějak by se dalo očekávat, že se ten, kdo rád tráví čas v přírodě, ať už na výletech nebo rovnou pod stanem, bude také chovat tak, aby ji svojí přítomností nijak nepoškozoval. Tenhle předpoklad ale bohužel často neplatí. Přinášíme vám řadu tipů jak svoji dovolenou pod stanem v přírodě co nejvíce posunout směrem k trvalé udržitelnosti.

Ekologické kempování

U nás i jinde v Evropě se rozmáhá trend eko-kempů. Co eko-kempování znamená a co by měl takový kemp splňovat? Nabízet k přírodě šetrné ubytování není jen o tom odškrtnout si několik položek ze seznamu kroků vedoucích k trvalé udržitelnosti, ale jde o závazek, který by měl být v eko-kempu cítit na každém kroku a na kterém by se mělo neustále pracovat. Základem je už lokalita. Eco-kemp by měl být snadno dosažitelný veřejnou dopravou bez nutnosti přijet autem, pro pohyb v okolí pak nabízet hostům možnost si zapůjčit například kola nebo jiný ekologický dopravní prostředek.

Ubytování

Co se týče ubytování samotného, samozřejmostí je používání úsporných žárovek stejně jako energeticky efektivních spotřebičů, v ideálním případě by měla být energie získávána z obnovitelných zdrojů, jako jsou například vlastní solární panely či tepelné čerpadlo. Eko-kemp by měl podporovat minimální vznik odpadu a neprodávat například nápoje v jednorázových nádobách. Možnost třídit odpad se stala běžnou už i v tradičních ubytovacích zařízeních.

Voda

Další velkou oblastí, na kterou se eko-kempy zaměřují, je voda. Šetřit vodou pomáhají například instalované perlátory či sprchy s omezenou dobou sprchování, dále pak sběr a využívání dešťové a v ideálním případě i šedé vody. Řada kosmetiky či přípravků na mytí nádobí či praní obsahují látky, které poškozují životní prostředí a v přírodě se dlouho rozkládají. Eko-kempy proto na svých hostech vyžadují a většinou i sami nabízejí používání ekologických kosmetických výrobků. K přírodě šetrné produkty se samozřejmě používají i při úklidu prostor kempu.

Chorvatsko

Češi milují Chorvatsko. I tam se dá ale dovolená strávit mimo přeplněné pláže, v klidu přírody. Jednu takovou možnost nabízí eko-kemp v srdci Istrie Robinson Freedom, kam můžete dorazit i bez vlastního stanu. V takovém případě se ubytujete v některém z vybavených glampingových stanů. Hostům je k dispozici otevřená kuchyně pod širou oblohou, místo určené pro táboráky i zahrada, kde si každý může natrhat ovoce a zeleninu. Záchody jsou také ekologické, stejně jako sluncem ohřívané sprchy.

Pokud byste přeci jenom raději strávili dovolenou u moře, můžete vyzkoušet eko-kemp KovačineV tomto kempu si užijete skutečně tradiční přímořský pobyt včetně možnosti zajít si do restaurace, nakoupit v samoobsluze v kempu nebo si pochutnat na zmrzlině z jednoho ze stánků. To vše samozřejmě v trvale udržitelném stylu. 

Itálie

Na březích jezera Molveno v italských dolomitech se nabízí ubytování v eko-chatkách, karavanu i vlastním stanu v Camping La SpiaggiaTento kemp je unikátní hlavně nádhernou přírodou a výhledy v bezprostředním okolí. Ubytování je vhodné především pro rodiny s dětmi.

Slovinsko

Pro ty z vás, kteří se ani v přírodě neradi vzdáváte svého pohodlí, je jako stvoření eko-kemp Camping Naturplac. Pokud nechcete spát ve stanu, můžete se ubytovat v některé z tamních dřevěných chatiček, kde je pro vás připraven veškerý komfort. A to není všechno. Camping Naturplac organizuje i umělecké workshopy nebo v něm můžete využít malou knihovnu.

Další možnost skýtá ve Slovinsku eko-kemp River Camping BledLeží přímo v srdci krásné slovinské přírody a je ideálním výchozím bodem pro ty, kteří rádi vyrážejí na túry. Ubytování je v ekologických ale moderních a plně vybavených domečcích.

Holandsko

Jedním z eko-kempů v Holandsku je Ons Buiten, který nabízí skvělé ubytování především pro rodiny s dětmi, které v něm najdou mnoho příležitostí pro hry a také mají příležitost být v kontaktu se zvířaty, která chovají přímo v zahradě kempu. Svoji zodpovědnost vůči životnímu prostředí dokládá i široká nabídka čerstvých lokálních a bio potravin.

zdroj: ecobnb.com |fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu