Bydlení

Kde ušetřit vodu, aniž by vás to příliš bolelo? Přece na toaletě

Toaletou proteče ročně u čtyřčlenné rodiny kolem 4000 korun. A často je to pitná voda, což je neekologické a také neekonomické. Bohužel ne každý může splachovat jiným zdrojem, tak přichází na řadu různé vychytávky, jak alespoň trochu ušetřit. Pár tipů pro vás máme.

Splachujeme vodu zbytečně

Objem starších nádrží činní 9 až 12 litrů vody, které jedním spláchnutím odtečou do kanalizace. Samozřejmě nejideálnější by byla možnost splachovat dešťovou či použitou vodou, ale to často není možné, pokud právě nestavíte nebo nepřestavujete. Snížit spotřebu můžete ale i tak. Stačí si osvojit různá úsporná opatření a ušetříte až 40 % spotřeby.

Silikonové krystaly

Perforovaný sáček naplněný silikonovými krystaly vložíte do splachovací nádržky. Náplň se nasákne vodou a zvětší objem. Do nádržky se tak rázem vejde méně vody a vy splachujete s menším množstvím. Je to vhodný způsob zejména do starších nádržek, které úsporné nejsou samy o sobě. Sáček stojí kolem 120 korun a podle výrobce by mohl ročně ušetřit až 8000 litrů vody.

PET lahev

Také trochu domácké řešení je známý trik s PET lahví, cihlou, pytlem s pískem, kamenem apod. Klasická „petka“ by měla mít objem asi 1,5 litru. Naplňte ji vodou a vložte do nádržky. Musíte být připraveni na to, že vám to možná na splachování stačit nebude, protože najednou průtok vody nemá takovou sílu jako předtím. Takže je často nutné postup opakovat, protože se nespláchlo vše, co mělo.

Regulujte množství vody

Znáte nerezový váleček navlečený na pružině. Dáte jej do splachovací nádržky a zavěsíte do přepadové trubice. Dá se používat v jednotlačítkových i dvoutlačítkových nádržkách, v běžných, a také podomítkových. Množství vody si nastavíte podle počtu válečků. Můžete je přidávat nebo ubírat. Odebíráním se objem zvyšuje a přidáním snižuje. Podle výrobce byste měli ušetřit asi 14 % vody.

Hlavní funkce válečku spočívá v tom, že zastupuje roli závaží. Dokud držíte splachovadlo, tak splachujete. Když tedy stisknete a ihned pustíte, odteče asi půl litru vody (když necháte všech pět válečků). Stačí to na malou potřebu. Když chcete spláchnout více, prostě držíte splachovadlo po potřebnou dobu.  WC stop stojí kolem 300 korun.

Nastavení napouštěcího plováku

Některé nádržky umožňují nastavit výšku napouštěcího plováku, aby se napouštělo méně vody. Zkontrolujte proto tu svou, zda vám takovou funkci nenabízí. Můžete tak ušetřit spoustu litrů vody.

Duální systém splachování

Pokud se chystáte rekonstruovat vaši toaletu, pořiďte nádržku, která umožňuje duální systém splachování. Splachování bývá nastavené na 3 a 6 litrů.

Jaké jsou další možnosti šetření vody?

Největší úsporou by samozřejmě bylo, kdybychom všichni splachovali dešťovou vodou nebo vodou třeba z vany či umyvadla nebo sušičky. To ovšem není vždy možné. Můžete ale šetřit i jinými způsoby a jinde. Pořiďte perlátory na vodovodní baterie, ve sprše nebo na vaně mějte hlavice s nastavením průtoku vody. Také termostatické baterie dokážou ušetřit. Moderní a novější pračky spotřebují asi 30 až 50 litrů. Ty starší klidně dvojnásobek. Stejně tak raději pořiďte myčku a nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Ještě pár dalších krásných tipů najdete v článku Šetřit vodou nestačí.

S každým spláchnutím můžete ušetřit. Svou peněženku, ale také životní prostředí. Voda je vzácná surovina pro nás všechny a každý by se měl snažit ji chránit.

Zdroj: watercalculator.org, conservationmart.com |fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu