Aktuality Společnost

Klimatická aktivistka Greta Thunberg věnovala milión eur na boj se změnami klimatu

Proslulá klimatická aktivistka Greta Thunbergová, zakladatelka hnutí Fridays For Future, získala v letošním roce portugalskou Gulbenkian cenu a s ní spojený 1 milión eur pak obratem věnovala organizacím, které se věnují ochraně životního prostředí a klimatu.

1 milión eur

Greta Thunberg se rozhodla věnovat skrze svoji nadaci celou částku, kterou získala jako součást Gulbenkian ocenění, neziskovým projektům, které se věnují řešení klimatické a environmentální krize současnosti, a těm, kteří jsou změnami klimatu nejvíce zasaženi. Prvních 100 000 eur z obdrženého miliónu už putuje projektu SOS Amazonia, dalších 100 000 eur pak získá organizace Stop Ecocide Foundation.

Jedna z nejvýznamnějších osobností

Greta Thunberg získala Gulbenkian cenu za svoje neskonalé úsilí v boji proti změnám klimatu a změnu stávajícího nastavení. Podle předsedy poroty Jorge Sampaieho to, jakým neuvěřitelným způsobem dokázala mobilizovat mladou generaci k akci a ohromné nasazení pro prosazování trvalé udržitelnosti, ji činí jednou z nejvýznamnějších osobností současného světa. To byl i jeden z důvodů, proč se na udělení ceny právě slečně Thunberg porota, složená z expertů různých oborů od vědy přes politiku až po kulturu, shodla velkou většinou.

Velká čest

Jde totiž o cíle, které prosazuje a podporuje i Nadace Calouste Gulbenkian, která cenu uděluje. Získané ocenění považuje Greta Thunberg dle svých slov za velkou čest. Nejde ale ani zdaleka o jediné ocenění, které tahle sedmnáctiletá aktivistka získala. Může se pochlubit i hlavní cenou Amnesty International za lidská práva nebo švédskou Swedish Right Livelihood Award, která je jakousi alternativou Nobelovy ceny. Na tu obdržela již dvě nominace, v roce 2019 a 2020.

Greta Thunberg

I přes svůj nízký věk, narodila se v roce 2003, patří Greta Thunberg mezi prominentní osobnosti mezinárodního dění. Je známá především svojí snahou poukázat na existenciální krizi, kterou jako lidstvo díky změnám klimatu čelíme, a domoci se jejího urgentního řešení. Thunberg dala hlas generaci mladých lidí po celém světě, kteří mají obavy o svoji budoucnost, která je ze zmiňovaných příčin ohrožena. Časopis Time zařadil tuto mladičkou švédskou aktivistku mezi 100 nejvýznamnější světových osobností, za rok 2019 dokonce v hodnocení zmiňovaného magazínu stanula v jejich čele.

zdroj: Gulbenkian.pt, The Guardian, Greta Thunberg |fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu