Společnost

Klimatická stávka slovem roku

klimatická stávka

Vydavatelé anglického Collinsova výkladového slovníku vybírají každoročně top 10 slov, která hýbala v daném roce světem. Výrazem roku 2019 se stala „klimatická stávka“. Pokračuje tak trend environmentálních výrazů, který předloni odstartovalo s odkazem na plastové výrobky na jedno použití slovo „jednorázový“.

Klima rozhýbalo svět

Klima ovládlo v minulém roce nejenom výběr lexikografů Collinsova slovníku, ale celý svět. Téma, jehož závažnost vědci zdůrazňují už několik desetiletí a které se jen pomalu dostávalo do popředí zájmu politiků, byznysmenů i běžných občanů, konečně prorazilo. V Evropě začaly nabírat na síle zelené strany a změny klimatu a potřebná opatření na jejich zmírnění se staly ústředním motivem politických debat i kroků. Rozhýbala se i občanská společnost. Lví podíl na tom všem má švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg, která se rozhodla  nechodit v pátek do školy a místo toho protestovat za klima před švédským parlamentem.

Jedno z 9,5 miliard

Lexikografové Collinsova slovníku sledují každý rok korpus 9,5 miliard slov, ze kterých vyberou top deset nových, významných, která reflektují společensko-politické trendy. Na vrchol výběru se za rok 2019 dostalo právě spojení klimatická stávka“. Tu Collinsův slovník definuje jako formu protestu, kdy lidé nejdou do školy nebo do práce, aby se mohli připojit k demonstraci, která požaduje přijetí kroků vedoucích proti změnám klimatu.

Může za to Greta?

Výraz klimatická stávka se sice poprvé objevil už v roce 2015 v souvislosti s masovými protesty během klimatické konference OSN v Paříži, rozšiřovat se ale začal až v roce 2018, kdy začala Greta Thunberg svoje klimatické protesty. Podařilo se jí odstartovat trend klimatických stávek, kterých se pravidelně účastní miliony lidí po celém světě. Tohle nové hnutí, v jehož čele Greta stojí, se jmenuje Fridays For Future.

I další příčky jsou zelené

Trend environmentálních výrazů ve výběru jazykovědců Collinsova slovníku odstartovalo v roce 2018 slovo „jednorázový“, které reflektovalo snahy zakázat nebo alespoň omezit používání plastových výrobků na jedno použití. Ve výběru za minulý rok se kromě klimatické stávky objevilo například i slovo rewilding (wild = divoký), které označuje navrácení určitého přírodního území zpět do stavu divočiny.

zdroj: youmatter.world | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu