Aktuality Příroda

Kolibříci sice nejspíš neumí počítat, zato číselné sekvence zvládají hravě

Kolibříci chápou podle nejnovější studie koncept číselného pořadí a umí podle tohoto konceptu řadit jednotlivé věci. Podle vědců to ale neznamená, že umějí počítat. Počítání je mnohem komplexnější aktivita.

Chytří ptáci

Kolibříci patří mezi nejmenší ptáky na světě, není to ale jediná zajímavost; jsou totiž také nepochybně docela chytří. Již dříve se zjistilo, že při cestě za potravou nenavštěvují kolibříci, kteří se živí nektarem z květů, květy náhodně ale v jistém daném pořadí. Podle nejnovější studie je to dané tím, že tito maličcí ptáčci chápou koncept numerické sekvence, tedy chápou číselné pořadí – první, druhý, třetí … – a orientují se podle něho.

Počítání ještě ne

Jak ale vědci zdůraznili, nedá se ale říct, že by uměli počítat. Nicméně je nepochybné, že umí řadit věci v určitém pořadí a uvědomují si, že třeba třetí květ, se kterým se setkali, se liší od druhého či čtvrtého. K čemu je jim to dobré? Kolibříci  využívají tuto schopnost například při své cestě za nektarem. Pokud například na druhém navštíveném květu nektar již není, kolibřík si to zapamatuje a při dalším přeletu přes stejnou sekvenci květů tento prázdný květ vynechá a pokračuje rovnou na další v pořadí.

Nejsou sami

Kolibříci nejsou jediní živočichové, kteří rozumí konceptu numerického pořadí. Je nicméně nutno dodat, že v minulosti tuto schopnost lidé u řady z nich  (opice, papoušci, krysy) cíleně trénovali. Podle vědců, kteří se na studii o kolibřícíh podíleli, se ale jedná o první situaci, kdy byla tahle dovednost pozorována u volně žijících zvířat.

Výzkum

Jak se dá kolibříkům nakouknout do hlavy, zda skutečně koketují s počty? Vědecký tým dělal pokusy s řadou deseti naprosto stejně vypadajících květů, které byly rozmístěny v prostoru v identické vzdálenosti 20 cm. Upravili je tak, že do jejich středu vložili malé savé disky napojené na trubičku, kterou dokázali do květu přidat cukerný roztok, aniž by se květ vzhledem jakkoliv změnil.

To také udělali s prvním květem v sekvenci. Poté, co si kolibříci proletěli květy v daném pořadí čtyřikrát, vědci mezi s sebou květy proházeli a opět naplnili ten nově první cukerným roztokem. A takto to opakovali mnohokrát s různým pořadím “sladkého” květu. Kolibříci se pokaždé rychle naučili “odpočítat si” ten správný květ.

zdroj: royalsocietypublishing.org, sciencemag.com, Guardian,  |fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu