Proč kompostovat?
Netříděný bioodpad představuje pro životní prostředí a klima velkou zátěž. Každá obec musí dle zákona svým občanům třídění bioodpadu umožnit, ne vždy to ale znamená, že budete mít popelnici na bioodpad přímo před domem, jako je tomu často ve velkých městech. Jinde musíte se zbytky z kuchyně či zahrady vyrazit i poměrně daleko. Pokud máte zahradu, ideální je založit si vlastní kompost. Je to opravdu jednoduché. Zdravý kompost je také bezedným zdrojem kvalitního domácího hnojiva.
Jak snadno založit kompost
Nejjednodušším způsobem, ke kterému potřebujete jen kousek místa v rohu zahrady, je kompostování volně na hromadě. Další možností jsou takzvané kompostovací boxy, vyrobit se dají ze dřeva, pletiva či dalších materiálů, které často najdete i přímo doma (staré palety, stará prkna apod.). Pokud se na výrobu vlastního kompostu necítíte, můžete si hotové boxy ze dřeva nebo plastu koupit v hobby marketu nebo v zahradnických potřebách. Ideální je kompost tříkomorový, který usnadňuje hygienizaci kompostovovaného materiálu, dostatečný je ale i jednokomorový.
Bez vzduchu to nejde
U kompostu je důležité zajistit dostatečný přístup vzduchu ke kompostovatelnému materiálu a take možnost překopávání/přehazování. Proto bývají stěny kompostů s mezerami. Ideální velikost je jeden metr krychlový, což je objem, ve kterém může dojít k dostatečnému prohřátí celého objemu.
Nemáte zahrádku? Nezoufejte
Pokud nemáte zahrádku, můžete si pořídit uzavřený plastový kompostér, který snadno umístíte třeba na balkón nebo na dvůr činžovního domu, kde ho můžete užívat společně s obyvateli ostatních bytů. Shora plníte, dole odebíráte hotový kompost. Další možností je založení vermikompostu (žížalího kompostu).
Kompostovat jdou zbytky z domácnosti i zahrádky
- zbytky ovoce a zeleniny (včetně citrusů) a dalších rostlinných zbytků z kuchyně
- zbytky pečiva, kávy a čaje
- skořápky (vejce, ořechy …)
- papírové kapesníky, ubrousky, lepenka
- posekaná tráva, listí, větvičky, plevel
- piliny, hobliny, kůra
- popel ze dřeva
- trus a podestýlka býložravých hospodářských zvířat
Do kompostu nepatří
- živočišný materiál jako jsou odřezky masa či kosti, mléko apod.
- stolní oleje a tuky (v malém množství nevadí)
- nemocné rostliny
- chemicky ošetřené materiály ale ani časopisy (uvolňují se z nich chemické látky z barev)
- popel z uhlí
- neorganický materiál jako kov, kámen, sklo
zdroj: kompostuj.cz |fotografie: unsplash.com
Přidat komentář