Už 10 000 let
Konopí seté je nejvšestrannější a nejdéle cíleně pěstovaná rostlina, která se běžně využívala již v době kamenné. Archeologové našli zachovalé zbytky látky z konopného vlákna staré kolem 10 000 let a podle nich se od neolitu až po středověk tkaly látky téměř výhradně z konopí a lnu. Z konopí se vyráběly především oděvy a papír, ale využívalo se i například při léčení.
Ještě ve 20. letech minulého století se 80 % oděvů vyrábělo z konopných látek, pak ale došlo k náhradě konopí bavlnou a suroviny pro papír dřevem a na konopí se pozapomnělo. Z konopného plátna byly vyrobeny i vůbec první jeansy Levi Strauss, Calvin Klein tento materiál označil za materiál budoucnosti.
Pesticidy netřeba
Konopí přitom skvěle roste, obohacuje půdu a dá se sklízet čtyřikrát za rok. Výnosy jsou ve srovnání s bavlnou (dvakrát) či lnem (šestkrát) tak vysoké, potřebná péče na druhou stranu minimální. Konopí je přirozeně odolné vůči většině škůdců, a tak není při jeho pěstování potřeba používat žádné pesticidy ani herbicidy. To rozhodně neplatí o bavlně, jejíž pěstování má naopak obrovský podíl na zamoření zemědělské půdy, vod a životního prostředí obecně pesticidy.
Konopí na výslunní
Látka z konopí je sice o něco dražší než bavlna, zato má ale řadu skvělých vlastností. Je pevná a dlouho vydrží, má přirozené antimikrobiální vlastnosti, je odolná vůči plísním, odpuzuje hmyz a chrání před UV zářením. Podobně jako vlna v zimě hřeje v létě chladí, zároveň je barevněstálá a barva časem nebledne. Konopí se proto skvěle hodí nejen na výrobu outdoorového oblečení a bot, ale také běžného oblečení. Dají se z něj utkat látky s různou jemností, od hrubých až po „hedvábné“.
Na co si dát pozor
Jak jsme zmiňovali výše, pěstování konopí je mnohem trvale udržitelnější než například pěstování bavlny. Nepoužívají se při něm pesticidy a díky jeho přirozeně světlé barvě není nutné ani chlorové bělení, které je pro výrobu bavlny typické a má negativní vliv na životní prostředí. Problém může ale nastat při barvení, protože ne všichni výrobci, především mimo Evropu, používají k přírodě šetrná barviva. Je proto dobré koukat po certifikaci nebo si pořizovat konopné výrobky v přirozené barvě, tedy různých odstínech béžové.
zdroj: fibre2fashion.com, konopne.cz | fotografie: pixabay.com
Přidat komentář