Aktuality Domácnost Móda a krása

Látkové pleny porážejí ty jednorázové na plné čáře. Proč a jak je používat? Rozhovor

Látkové pleny zažívají, alespoň mezi příznivci udržitelného životního stylu, comeback. Řada rodičů je ale předem zavrhne, protože ve společnosti je stále rozšířená představa, že látkové pleny nejsou spolehlivé a hlavně představují spousty práce navíc. To sice platilo ještě v nedávné minulosti, kdy maminky do úmoru předpíraly, vyvařovaly, praly, sušily, žehlily a skládaly, dnes už jde ale o mýtus. Látkování naopak přináší řadu benefitů - je levnější, zdravější a ekologičtější. A taky designovější!

 

O tom, proč a jak látkovat, jsme se bavili s Lucií Hladíkovou, která začala na mateřské šít vlastní plenky a nakonec rozjela úspěšnou firmu, která šije a vyváží látkové pleny do celého světa, Petit Lulu.

Když se řekne látkové pleny, tak si ti starší z nás představí bílé čtvercové pleny našeho dětství, mladší ročníky možná nějaký artefakt z dávné minulosti. Jak moc je tato představa vzdálená nebo blízká moderním látkovým plenám?

Ano, taková je většinou představa. Základ je v podstatě stále stejný a tím je látka. S tím rozdílem, že dnes jsou zcela jiné možnosti, co se týče dostupnosti materiálů. My například při výrobě savých vnitřních plenek využíváme převážně bambusové froté, které je mnohem savější než klasická 100% bavlna, jak ji známe z klasických čtvercových plen.Taková plenka pak vydrží svou savostí i tři hodiny, stejně jako plena jednorázová. Nesmíme však zapomenout na plenu dát i nepromokavé svrchní kalhotky (dříve se používal igelit), jejichž velkou výhodou je jednak nepropustnost a zároveň prodyšnost. Nejčastěji se takové kalhotky vyrábějí z tzv. PULU – (100% polyester laminovaný polyuretanem).

Rozdíl je také v barevnosti materiálů a i látkové pleny se stávají důležitým módním doplňkem a radostí rodičů při přebalování. Kromě použitých materiálů vypadají dnešní pleny opravdu jinak, šijí se ve tvaru kalhotek se zapínáním na suchý zip nebo patentky apod. Důvodem je přebalování maminkám co nejvíce zjednodušit a zároveň zajistit “funkčnost” plen – aby správně těsnily kolem nožiček, byly dostatečně savé, příjemné apod.

Rozumím tomu správně, že moderní látkové pleny jsou plnohodnotnou alternativou jednorázových plen? 

Určitě. A nejen to, nabízí také velké množství výhod. U látkových plenek máte především jistotu, z čeho jsou vyrobeny, což z velké části zaručuje jejich zdravotní nezávadnost. Toto se u jednorázových plenek říct nedá. Hlavní výhodou je především prodyšnost látkových plen, nevznikají téměř vůbec kožní dermatitidy, pohlavní orgány se nepřehřívají, látka je heboučká a příjemná. Osobně nejsem militantním zastáncem látkových plen a kolikrát jsem použila i pleny jednorázové pro své děti např. na dovolené, abych nemusela prát.

Ale vždycky mi přijde hrozně “pokrytecké”, když budoucí rodiče chtějí pro miminko to nejlepší a přitom mu pořídí jednorázové pleny,  ve kterých by sami nevydrželi ani týden. Věřím, že za tím stojí především nevědomost a stále malá informovanost rodičů a mýty o látkování.  Krom zdravotních aspektů stojí za zmínku určitě finanční úspora cca 10 000 Kč oproti plenám jednorázovým (po odečtení nákladů na praní). A pokud si rodiče zvolí látkové pleny, tak za jedno dítě ušetří až tunu odpadu.

Proč tedy látkovat?

Kdybych měla odpovědět za sebe, tak bych řekla pro zdraví, pro dobrý pocit, že dělám pro své dítě to nejlepší, ale i pro přírodu – vždy mě těší, když nějaká věc má své využití a to opakované. A také pro zábavu, dnešní látkové plenky jsou opravdu nádherné a rozhodně to není taková nuda jako s těmi jednorázovými.

Řadu rodičů ale může hned zpočátku odradit další praní navíc. 

Ano, to je bohužel jeden mýtus, který se s látkovými plenami nese i do současnosti. Každému se vybaví namáčení, vyváření, sušení a žehlení látkových plen a dál se o látkové pleny většinou nezajímá. Přitom dnes existují takové vychytávky jako jsou např. celulózové separační pleny, které se dají mezi zadeček a plenku, a pokud se miminko vykaká, tak se celý tento “celulózový papírek” i s nadělením spláchne do záchodu a použitá plenka se skladuje nasucho a pere se v pračce a některé pleny je možné sušit i v sušičce, ale ta není pro látkování podmínkou. Výhodou je, že pokud jednou látkové pleny pořídíte na celé plenkové období, tak už nemusíte nikam jezdit pro pleny, hlídat slevy apod. Na začátek je to tedy větší investice, ale časem se peníze vrátí a zbydou i nějaké navíc.

Jaké doplňkové pomůcky mohou usnadnit látkování?

Vedle separačních plen, které jsem již zmínila, to mohou být například síťové prací pytle, kam se vkládají použité plenky, a pak se celý pytel najednou vhodí do pračky nebo výborné a nejen pro plenky použitelné jsou nepromokavé pytle na pleny, kde se mohou dočasně použité plenky uskladnit například, když přebalujete mimo domov.

Co ale třeba na dovolené nebo při cestování?

Nikdo nikoho nenutí, že když si vybere látkové plenky, musí je používat i na dovolené. Jsou dovolené, kde to lze, ale to je na každém rodiči a není to povinnost. Někdy mám pocit, že některé maminky si myslí, že si musí vybrat to, nebo to, ale vždy lze látkové a jednorázové pleny kombinovat a je plno maminek, které tak i začínají.

Na trhu je řada druhů moderních látkových plen, jak se v nich zorientovat a vybrat ty pravé?

Toto opravdu není jednoduché; osobně, když jsem byla těhotná s prvním synem, přišlo mi vše velmi složité, i když dnes je na internetu spousta videí a návodů. Doporučila bych určitě nenakoupit celou sadu naráz, ale nejprve si pořídit např. sadu testovací a na ní si plenky nejprve ozkoušet, případně se poradit s kamarádkou. Většina plen je sice, co se týče velikosti, velmi univerzální, ale jde také o to, aby si maminka a dnes už z velké části i tatínek :-), vybrali takový systém, se kterým se jim bude dobře pracovat i po technické stránce.

Co vás vedlo k tomu začít látkové pleny šít a prodávat?

Na látkové pleny jsem narazila náhodně a velmi mě nadchly jako “opravdu smysluplný produkt”, objednala jsem si testovací balíček, ale nebylo to ono, a tak jsem začala šít své plenky pro syna Vojtu, kterého jsem v té době čekala (cca před osmi lety). Nějaký business jsem ani neplánovala a vše šlo postupně, nicméně prvním krokem bylo vložení jedné plenky na fler.cz, tam to všechno začalo. Nikdy by mě nenapadlo, že naše Petit Lulu pleny budeme dodávat do celé Evropy, ale i mimo ni, například do Kanady nebo do Chile.

Existují nějaká data o tom, kolik českých/světových maminek a tatínků používá látkové pleny? 

Bohužel o žádných relevantních číslech nevím, v ČR to odhaduji na 2-3 %, ale například v Německu je zájem o látkové pleny mnohem větší, stejně jako v dalších evropských zemích, ale to bych spíše hádala. Pravdou je, že s osvětou se látkové pleny stávají pomalu běžnou součástí našeho života.

Děkujeme za rozhovor a čtenářům přejeme hodně radosti s látkováním!

fotografie: PetitLulu

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu