Milión snímků
Tající ledovce jsou jen jeden z mnoha důsledků globální změny klimatu. Jejich úbytek je naprosto zřetelný, čehož si nepochybně všimli už i milovníci sjezdového lyžování. Vody z tajících ledovců není málo a na mnoha místech vytváří takzvaná ledovcová jezera. Aby mohli vědci zhodnotit rychlost, s jakou tyto vodní plochy přibývají, zanalyzovali více než milión satelitních snímků. A výsledky jsou jednoznačné; za posledních pár desítek let se množství ledovcových jezer dramaticky zvýšilo.
Rychlý nárůst
Mezi lety 1990 a 2018 byl nárůst v počtu ledovcových jezer 53%, celková plocha Země, kterou pokrývají ledovcová jezera, narostla o 51 %. Celkem je nyní na naší planetě 14 394 ledovcových jezer a další přibývají. Podle vědeckého týmu, který analýzu provedl, jde o jasný důkaz, že se podmínky na Zemi v důsledku změny klimatu mění skutečně hodně rychle.
Rizika
Ledovcová jezera představují, především v horských oblastech Asie a Jižní Ameriky, důležitý zdroj pitné vody. Na druhou stranu s sebou nesou povodňové riziko, v jehož důsledku mohou být poškozeny nebo zcela zničeny celé vesnice, silnice a další infrastruktura. Rizikové jsou především údolní oblasti.
Geografické rozdíly
V oblasti Skandinávie, Islandu či Ruska je nárůst počtu ledovcových jezer skutečně rychlý, jinak je tomu naopak v Patagonii nebo na Aljašce, kde je naopak velmi pomalý. Velikost jezer v těchto oblastech je ale ve srovnání se severem Evropy násobně větší, a hrozí tak záplavami. Ty už za posledních sto let zabily desítky tisíc lidí a poničily například vodní elektrárny. Změna klimatu ale pokračuje dál, a tak se dá čekat, že neštěstí spojených s povodněmi z ledovcových jezer bude jen přibývat.
zdroj: Nature Climate Change, theguardian.com | fotografie: pexels.com
Přidat komentář