Aktuality Móda a krása Společnost

Léto je konečně tu a je nejvyšší čas chránit naši pokožku před sluncem. Jak si správně vybrat opalovací krém?

Slunce konečně pořádně hřeje a láká k tomu si naplno užívat jeho paprsků. Ty ale mohou našemu tělu a především kůži značně škodit, a tak je potřeba se před škodlivými paprsky chránit. Řada opalovacích přípravků ale obsahuje chemikálie a umělé UV filtry, které naší pokožce spíše škodí, než pomáhají. Jak si tedy vybrat ten správný a zdravý ochranný prostředek před škodlivých UV zářením?

Síla paprsků

Sluneční paprsky dokáží potěšit i docela dost potrápit. Může za to UVA a UVB záření, které obsahují a které nám mohou způsobit nepříjemné komplikace ve formě různě těžkého popálení kůže, ale i závažnější zdravotní komplikace, jako je poškození zraku nebo rakovina kůže. Kromě spálení nás dlouhodobý nechráněný pobyt na slunci ohrožuje zrychleným stárnutím kůže a vznikem vrásek. Před tímto zářením je tedy potřeba se chránit a to nejen na pláži ale i v běžném životě.

Tajemství filtru

Většina mainstreamově nabízených opalovacích přípravků bohužel obsahuje chemické UV filtry a další chemické látky, které mohou naše zdraví samy o sobě poškodit. Vliv všech chemický látek a jejich sloučenin, které opalovací přípravky obsahují, nebyl ještě dostatečně prozkoumám, i tak jej již známa řada jejich negativních účinků. Sluneční záření působí jako katalyzátor chemických reakcí, a tak některé chemické látky, které by běžně neškodily, získávají působením UV záření svoji schopnost škodit lidskému zdraví.

Chemické filtry mohou například podpořit vznik sluneční alergie, narušovat hormonální rovnováhu nebo uvolňovat volné radikály, které pak mohou poškodit DNA a působit karcinogenně. Chemické látky z opalovacích přípravků se také pochopitelně uvolňují do okolního prostředí a znečišťují vodní toky a ohrožují život v nich. Běžné opalovací přípravky obsahují také parabeny, hliník, umělé vůně či nanočástice.

Šetrná ochrana existuje

Přírodní a bio opalovací kosmetika pokožku chrání i bez výše zmiňovaných negativních dopadů na naše zdraví i životní prostředí. Stejně jako u tradičních opalovacích přípravků si ty šetrné můžete pořídit v různé formě – jako mléka, krémy, oleje nebo gely. V nabídce jsou i přípravky určené pro péči o pokožku po opalování a při případném začervenání. Základem šetrných opalovacích přípravků jsou přírodní, šetrně zpracované látky a minerální UV filtry bez nanočástic. Ty blokují UV záření, ale do pokožky se nevstřebávají, a tak zůstávají jen na povrchu těla a neohrožují nás vznikem alergií.

Nejen pokožka

Před slunečním zářením je třeba chránit nejen pokožku na těla, ale také rty, vlasy a oči. Naštěstí si můžete vybrat z celé řady přírodních přípravků péče o vlasy nebo balzámů na rty. Samozřejmostí by mělo být nošení slunečních brýlí, ochrany hlavy (klobouk, čepice) a v nejprudším slunci se raději uchýlit do stínu. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří touží po bronzové pokožce během zimních měsíců. I šetrná kosmetika nabízí přírodní samoopalovací krémy.

A co děti?

Děti mají mimořádně citlivou pokožku a do dvou let věku není její ochranná funkce proti UV záření plně dovyvinutá. Děti minimálně do půl roku by se měly přímému slunci vyhýbat, u starších dětí doporučujeme šetrný opalovací krém s minerálními filtrem bez nanočástic, bez parfému a s vysokým podílem přírodních surovin.

Jak si tedy vybrat?

Při výběru šetrného opalovacího přípravku se zkuste řídit následujícími doporučeními.

  • obsahuje minerální filtr (nikoliv chemický) – nejčastěji používané jsou oxid titaničitý (titanium dioxide, TiO2) a oxid zinečnatý (zinc oxide, ZnO)
  • neobsahuje nanočástice
  • složení je čistě (nebo alespoň co nejvíce) přírodní – to platí například o opalovací kosmetice značky Eco Cosmetics, Ey!, Saponaria, které jsou navíc v bio kvalitě.
  • hledejte certifikaci – jistotu šetrného produktu máte, pokud narazíte na certifikáty EcoCert nebo COSMOS Organic, s klidným svědomím můžete nakupovat i výrobky s certifikací BHDI nebo NaTrue.
  • zaručená značka – kromě výše zmiňovaných značek můžete bez výčitek používat opalovací přípravky třeba od firmy Weleda nebo Ayan, Lavera či Mossa.

fotograife: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu