Aktuality Technologie

Miniaturní větrná turbína připevněná na paži vyrábí při chůzi elektřinu

Vědci přišli s nevšedním způsobem jak vyrábět trvale obnovitelnou energii. Jde o malinkou turbínu, která využívá proudění vzduchu, které vzniká pohybem paží při chůzi.

Využití statické elektřiny

Se statickou elektřinou máme nepochybně všichni svoji zkušenost, ať už jde o třaskající svetr při svlékání nebo na všechny strany stojící vlasy. Její vznik není nijak složitý a dochází k němu, když se o sebe opakovaně třou dva různé materiály. Tuhle energii lze ale podle vyjádření vědců, kteří na vývoji “kapesní” větrné turbíny pracují, i skladovat pro pozdější použití.

Stačí mávnout rukou

Podle čínských vědců, kteří na vývoji přenosného zařízení na výrobu obnovitelné energie pracují, lze využít i tak nepatrný vánek, který vzniká při pohybu paže během chůze. Podle nich je toto zařízení jednoduchou cestou k tomu, jak efektivně vyrábět levnou obnovitelnou energii. Velkou výhodou totiž podle vědců je, že mohou využívat levnější materiály, než které se používají při výrobě klasických větrných turbín.

Kousek plastu

Vyvíjené zařízení je konstrukčně velmi jednoduché. Jde o malou trubičku a v ní umístěné dva plastové proužky, které při chůzi povlávají a vzájemně se o sebe otírají. Nejefektivněji funguje tato miniaturní větrná turbínka při rychlosti vzduchu 4 a 8 m/s, ale elektřinu zvládne vyrábět už při vánku o rychlosti 1,6 m/s. Cílem pochopitelně není, aby tato malá zařízení někdy nahradila velké větrné turbíny, ale dají se využít na napájení drobných zařízení, nebo v místech, kde je jinak elektrická energie nedostupná.

První krůčky

Podle svých tvůrců zvládne jedna přenosná větrná turbína napájet 100 LED světel či teplotních čidel. Jejich cílem je, aby tyto turbíny zvládly napájet například mobilní telefon svého majitele. I přes počáteční úspěchy ale není její vývoj ani zdaleka u konce. Zatím není například ani zřejmé, jakou budou mít tato zařízení životnost, ani to, jak si poradí s běžnými jevy, jako déšť, sníh nebo prach.

zdroj: The Guardian| fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu