Aktuality Cestování Příroda

Místo turistů ovládla italské Benátky příroda

Italské Benátky patří k jedněm z nejnavštěvovanějších míst v Evropě. Ročně do nich zavítá okolo 30 milionů turistů. Striktní opatření kvůli šířící se nákaze novým koronavirem ale zcela vylidnila i benátské ulice. Ve starém města teď nenarazíte na davy turistů ale třeba na kormorány, kanály jsou plné ryb, na jejich hladině plují kachny a labutě.

Zastavená lodní doprava

V historické části Benátek, městě ležícím na 118 ostrůvcích oddělených kanály a propojených 400 mosty, se veškerá, kromě pěší, doprava odehrává po vodě. Kanály i vody laguny brázdí nespočet motorových člunů, taxíků, lodí, vodních „autobusů“ a gondol a také luxusních zaoceánských výletních lodí. To má pochopitelně dramatický dopad na čistotu vody v kanálech. Vodní doprava teď ale kvůli karanténě až na omezený provoz vaporetti (vodních „autobusů“) téměř stojí a Benátčané zažívají něco nečekaného.

Místo stoky průzračná voda

Jindy zkalená a špinavá voda v benátských kanálech je nečekaně čistá, snadno dohlédnete až na jejich písečné dno, kde se prohánějí hejna rybek, lezou krabi a roste podvodní rostlinstvo. Hladina je zcela klidná, vlny, které tu běžně zvedá vodní doprava, zmizely. Stejně jako ohromné zaoceánské výletní lodě, proti jejichž zákazu Benátčané nedávno hlasitě protestovali. Znečištění bohužel nezmizelo, ale díky zastavené dopravě vodu v kanálech nic nevíří, a nezvedá tak nečistoty, písek a bahno z jejich dna.

Proměna takřka přes noc

Lidé z ulic Benátek zmizeli, narazíte jen na občasného chodce, který se vydal doplnit zásoby potravin nebo vyvenčit psa. Místa, kudy běžně pochodují desítky tisíc turistů, teď ovládla příroda. V místních vodách opět loví kormoráni, na kanály se vrátily labutě a kachny, které si dokonce postavily hnízdo na jedné ze zastávek vaporetta.

Křehký ekosystém

Ekosystém v Benátské laguně je velmi křehký a ohrožuje ho především masivní turistika, která s sebou nese mimo jiné přebujelou vodní dopravu a nadměrný rybolov. Není divu, že se někteří Benátčané snaží prosazovat opatření, která by vedla k přírodě šetrné a udržitelné turistice. Možná je současná hibernace Benátek skvělou příležitostí k tomu přehodnotit fungování turistiky ve starém městě a dát těmto opatřením zelenou.

zdroj: The Guardian, AFP| fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu