Společnost Technologie

Moderní aplikace šetří za vás! Tipy od carsharingu po sázení stromů

Chtěli byste žít ekologičtěji, ale nevíte, kde začít? Nemáte čas vyhledávat rady a tipy, které by sedly zrovna vám? Pomoct vám může pár chytrých apek, díky nimž hravě vykročíte směrem k udržitelnějšímu způsobu života. A jako bonus vás čeká nejen dobrý pocit, ale i finanční úspora.

Doprava

BlaBlaCar

Jezdíte na delší vzdálenosti autem a míváte volné místo? Nabídněte prázdné sedačky v téhle aplikaci a najděte si spolucestující. Cesta bude zábavnější, příroda spokojenější a vy navíc s příspěvkem na pohonné hmoty ušetříte. BlaBlaCar se vám bude hodit i v opačném případě, pokud naopak spolujízdu hledáte. A je jedno, jestli jedete jenom po republice nebo míříte na druhý konec Evropy.

Rekola

Díky aplikaci Rekola můžete využívat sdílená cyklistická kola v šesti českých městech; v Praze, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku a Mladé Boleslavi. Růžová kola najdete zaparkovaná téměř po celém městě, jejich aktuální polohu hravě zkouknete v aplikaci.  Abyste si mohli kola půjčovat, stačí stáhnout apku, registrovat se a vybrat si způsob úhrady. Vyberte si kolo, naskenujte QR kód a kódem, který se vám ukáže v apce, kolo snadno odemknete. Tip: S kartou Multisport máte dvě hodinové jízdy denně zdarma.

Jídlo

Nesnězeno

V Čechách se v gastru vyhodí až třetina dobrého kvalitního jídla a tahle aplikace tohle jídlo,  které (by) se nestihlo prodat a muselo by putovat do koše, pomáhá zachránit. Svým uživatelům zároveň nabízí možnost si tohle jídlo objednat s velkou slevou. Dali byste si luxusní burger za poloviční cenu? Nebo dortík z vyhlášené cukrárny za zlomek ceny? Nebo rovnou celé meníčko? Stačí se v apce kouknout, kterému podniku ve vašem okolí zbývají ještě neprodané porce, vybrat si, na co máte chuť, objednat a vyzvednout. Nesnězeno snižuje plýtvání potravinami a zároveň šetří zdroje, životní prostředí i finance podniků i konzumentů.

Quit Meat

Skvělá aplikace pro ty, kteří by rádi omezili množství masa a živočišných výrobků ve svém jídelníčku. A je jedno, jestli ze zdravotních, etických nebo ekologických důvodů. Quit Meat vám podle vaší konzumace spočítá, kolik vody a skleníkových plynů ušetříte, pokud vynecháte třeba steak nebo řízek. Zároveň umí vaši spotřebu porovnat s průměrnými konzumenty a sledovat váš dlouhodobý trend. Chybí vám inspirace jak vařit bez masa? Tahle aplikace nabízí i řadu skvělých vegetariánských a veganských receptů.

 FÉR potravina

Zajímá vás, co jíte? Chcete mít jistotu, že si nekupujete potraviny nacpané chemikáliemi, cukry nebo palmovým olejem? Stačí naskenovat čárový kód výrobku a aplikace Fér potravina vám zobrazí jeho složení, nutriční hodnoty i seznam obsažených éček včetně označení jejich (ne)bezpečnosti.

Domácnost a zahrada

Energy Consumption Analyzer

Energy Consumption Analyzer umožňuje pravidelně (frekvence je zcela na vás) sledovat stav vašich měřáků v domácnosti (elektřina, plyn, voda) a ze zadaných údajů pak vypočítává a analyzuje vaši energetickou spotřebu. Aplikace vám graficky i v tabulce ukazuje vaši průměrnou spotřebu za hodinu, den, týden i měsíc a snadno v ní uvidíte i dlouhodobé trendy. Pokud zadáte cenu sledovaných komodit, apka pro vás spočítá i vynaložené náklady za sledovaná období.

Gardroid – Vegetable Garden

Rádi byste si pěstovali vlastní zeleninu nebo ovoce, ale nikdy jste nic takového nedělali? Netušíte kdy, jak a kam zasít, ani jak se o rostliny starat? Je to snazší, než si myslíte, alespoň s aplikací Gardroid, která nabízí osevní plány, tipy na ošetřování rostlin, zahradnický kalendář i informace o době sklizně. Tahle aplikace je nenahraditelným pomocníkem každého zahradníka!

Ecosia

Sázet stromy pouhým vyhledáváním na internetu? Nejde o žádné sci-fi, ale realitu, kterou nabízí vyhledávač pro smartphony a tablety Ecosia. Většina zisků z reklamy putuje na zalesňování na různých místech světa a podporu místních komunit. Ecosia zároveň frčí naplno na obnovitelných zdrojích energie a spotřebu energie limituje i tím, že neukládá žádné předchozí dotazy.

zdroj: youmatter.world, Google Play | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu