Když architektura potká udržitelnost
Odborná porota složená z architektů a designérů vybrala tři vítěze a rozdala celkem 27 čestných uznání. Soutěž plná vizionářských nápadů pro budování mrakodrapů je skvělým nabouráním toho, jakým způsobem v dnešní době chápeme stavbu budov ve vztahu k přírodnímu prostředí, technologiím, spotřebě energie, ekologii a v neposlední řadě udržitelnému bydlení. A kdo zabodoval s návrhem nejvíce?
Vertikální skládka si odnesla zlato
Na prvním místě skončil srbský designér Marko Dragicevic s návrhem „Methanescraper“. Ten představuje „vertikální skládku“ odpadu. Věže jsou postaveny z jednotek pro tříděný odpad. Metanový plyn vznikající při rozkladu odpadu jde do skladovacích nádrží, následně je spalován a přeměněn na elektřinu používanou k napájení budovy a okolí.
Na druhém místě je „Airscraper“ polské designérské dvojice Klaudia Gołaszewska a Marek Grodzicki. Tento mrakodrap byl navržen s cílem pomáhat v boji proti znečištění ovzduší v čínském Pekingu. Moduly jsou v návrhu umístěny tak, aby budova nasávala venkovní znečištěný vzduch a ten efektivně čistila.
Bronzové umístění získali designéři Zijian Wan, Xiaozhi Qi a Yueya Liu za „Creature Ark: Biosphere Skyscraper“. Tento ochranný mrakodrap pro faunu a flóru se skládá z pěti simulovaných ekologických prostředí
zdroj: inhabitat.com | fotografie: unsplash.com
Přidat komentář